Imunita

Ktoré probiotiká podporujú imunitu a zmierňujú alergiu?

Alergia, astma a atopický ekzém

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na určitú látku – alergén. Alergén môže byť hocijaká látka z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia, na ktorú je jedinec precitlivelý. Alergická reakcia je sprevádzaná príznakmi ako žihlavka, nádcha, vracanie alebo hnačka v závislosti na spôsobe prijatia antigénu. Dôsledkom alergickej reakcie je zápal. Pri dlhodobom vystavení alergénu vznikajú chronické komplikácie ako ekzém alebo astma. Tieto prehnané reakcie sú dôsledkom nerovnováhy imunitného systému, ktorého základ sa nachádza v tráviacej sústave.

Výskumy ukazujú, že deti, ktoré boli od narodenia dojčené materským mliekom majú nižší výskyt alergických ochorení. Úlohu zohráva aj prostredie v ktorom vyrastajú (mesto/dedina), socio-ekonomické podmienky (prílišná hygiena neumožňuje správne vyvíjanie imunitného systému), počet detí v rodine (početné rodiny mávajú väčšiu mieru odolnosti – zjednodušene povedané, koľko ľudí, toľko rôznych baktérií a imunitný systém každého jedinca sa tak musí od narodenia prispôsobovať rôznym druhom mikroorganizmov), prítomnosť chovných zvierat (deti žijúce na farmách majú minimálny výskyt astmy a alergie, za čo pravdepodobne môže utužovanie imunitného systému po kontakte matky a dieťaťa s rôznymi baktériami zvierat) a i. „Sterilný“ spôsob života a podávanie umelej výživy po narodení pravdepodobne súvisí s poklesom množstva Bifidobaktérií, ktorých majú jedinci s atopickým ekzémom menej  a nárastom kolonizácie Clostridií. Dobre vybudovaná črevná flóra je teda základom dobrého imunitného systému.

Klinické študie potvrdili, že deti, ktoré užívali probiotiká aspoň 6 mesiacov počas dojčenia trpeli ekzémami o polovicu menej ako deti, ktorým neboli probiotiká podávané. Dôležité je tiež budovanie zdravej flóry matky počas tehotenstva, obzvlášť v poslednom trimestri a počas dojčenia. Pravidelné podávanie probitotík v tehotenstve významne znižuje riziko vzniku alergických ochorení  a astmy u detí. Ako prospešné sa javia kmene Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum a Lactobacillus plantarum. Na zmiernenie príznakov alergickej rinitídy a respiračných infekcií sú výborné výsledky s kmeňom Bacillus clausii.

 

Podpora imunitného systému

Gastrointestinálny trakt má okrem tráviacej a vylučovacej funkcie aj funkciu imunologickú – chrániť organizmus pred nepriaznivými vonkajšími aj vnútornými vplyvmi. Mikroorganizmy prítomné v tráviacom trakte podporujú imunitné reakcie viacerými mechanizmami. Okrem toho, že priamo zabraňujú patogénom usídleniu a produkujú baktericídne látky, ktoré ich ničia, podporujú taktiež funkciu GALT-u (lymfatické tkanivo čreva, ktoré produkuje sekrečné protilátky), zvyšujú fagocytovú schopnosť makrofágov a potláčajú vznik spontánnych črevných zápalov.

Niektoré kmene ako napríklad Lactobacillus rhamnosus však nie sú vhodné u imunokomprimovaných pacientov, pacientov užívajúcich imunosupresíva a pacientov s AIDS. U týchto pacientov sa odporúča podávanie Bifidokabtérií.

Vo všeobecnosti sa na podporu imunity používajú Laktobacily (Lactobacillus casei, lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophillus a i.) a Bifidobaktérie (Bifidobacterium animalis ssp. Lactis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum a i.).

                                                                                 …čítať viac o Alergii

Súvisiace články:

Vitamíny proti chrípke – ktoré, koľko a ako?

Omega-3-kyseliny proti alergii?

Ako sa stravovať pri alergii

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana