Erektilná dysfunkcia

L-arginín pri poruchách erekcie

Výživové dopnky na podporu erekcie sa stávajú stále vyhľadávanejšími. Ich výhodou je ľahká dostupnosť a minimálne alebo žiadne nežiadúce účinky, interakcie a kontraindikácie. Nevýhodou je zase ich vyššia cena.

Aj v prípade výživových doplnkov je však opatrnosť na mieste, kedže z 50-70% majú problémy s erekciou organickú príčinu, t.z. že erektilná dysfunkcia je sprievodný jav nejakého iného ochorenia (zväčšená prostata, hypertenzia, cukrovka, zvýšený cholesterol..), kde sa môže stať, že  tieto komplikácie nebudú pri užívani výživových doplnkov bez lekárskej prehliadky včas rozpoznané. Takže pri ťažkostiach sa neostýchajte a kontaktujte lekára, najmä ak ste muž po pädesiatke.

Výživové doplnky na podporu erekcie sú rastlinného pôvodu. Takmer všetky obsahujú aminokyselinu L-arginín, ktorá predstavuje najdôležitejšiu zložku ich účinku. Okrem arginínu sú zastúpené rôzne extrakty z rastlín napr. šafran, krpčiarka, ženšen, borovica (pycnogenol) a iné.

Bolo uskutočnených viacero výskumov a štúdii, čo sa týka vplyvu L-argíninu na problémy s erekciou. Väčšina vypovedá v prospech L-arginínu, nie všetky však zaznamenali štatisticky významné výsledky, u niektorých sa potvrdil prínos L-argíninu len u mužov so zníženou produkciou oxidu dusnatého. Definitívne potvrdenie výrazného vplyvu L-arginínu na ED si vyžaduje ešte ďaľšie štúdie.

Výživové doplnky na podporu erekcie sa užívajú jednorázovo (2-4 tbl)  pred pohlavným stykom (nevyhnutná je sexuálna stimulácia), väčšina prípravkov je vhodná aj na pravidelné užívanie. U niektorých sa predpokladá, že pri dlhodobejšom užívaní zlepšujú kvalitu spermií.

L-arginín

L-arginín je dôležitá zložka bielkovín, ktorá je nevyhnutná pre ľudský organizmus. Je dôležitá pre normálnu činnosť hypofýzy, detoxikáciu pečene, tvorbu spermií, spojivových tkanív, hojenie rán a iné. Pre liečbu erektilnej dysfunkcie je však dôležitá jej schopnosť podieľať sa na tvorbe oxidu dusnatého, ktorý zohráva kľúčovú úlohu vo fyziologickej regulácii erekcie. L-arginín takto pomáha pri relaxácii ciev a prostredníctvom vazodilatácie (roztiahnutie ciev), zlepšuje prekrvenie danej oblasti.

Pycnogenol

Pycnogenol je látka, ktorá sa získava z kôry borovice. Patrí medzi najsilnejšie antioxidanty, výrazne podporuje účinok L-arginínu, zvyšuje mikrocirkulaciu krvi zvýšením priepustnosti vlásočníc (zlepšenie prekrvenia). Učinnosť kombinácie L-arginínu a pycnogenolu na problémy erekcie bola potvrdená klinickou štúdiou. (Stanislavov R., Nikolova V., Treatment of erectile dysfunction with pycnogenol and L-arginine, J Sex Marital Ther.2003 May-Jun: 29(3): 207-13).

Niektoré preparáty obsahujú okrem L-arginínu aj iné látky alebo rastlinné extrakty:

Šafran siaty – obsahuje krocín, pikrokrocín a safranal. Safranal brzdí spätné vychytávanie serotonínu – má antidepresívny účinok, krocín pôsobí ako afrodiziakum a zlepšuje erekciu.

Maka alebo ženšen peruánsky – zvyšuje libido a pohotovosť k erekcii, antioxidant, podporuje spermiogenézu (tvorba spermií).

Kayenské korenie (chilli, práškový plod papriky) – hlavná obsahová látka je kapsaicín, ktorý rozťahuje cievy, čím zvyšuje prekrvenie, afrodiziakum.

                                                         …čítať viac o poruchách erekcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana