Vši u detí

Vši u detí

paranit, hedrin, prirodny pripravok proti vsiam, parasidose, vsiven

Zavšivenie alebo pedikulóza je parazitárne, rýchlo sa šíriace ochorenie kože. U človeka parazitujú tri druhy vší, najčastejšie sa jedná o Voš detskú (Pediculus  capitis). Žijú vo vlasatej časti hlavy, odkiaľ sa šíria prostredníctvom priameho kontaktu hlavy s hlavou na iného hostiteľa, ku ktorému dochádza predovšetkým u detí pri kolektívnych hrách a prácach v škole. Postihnutými sú teda najčastejšie deti vo veku 4-12 rokov. Veľkosť vší sa líši v závislosti od ich veku, môžu mať veľkosť malej bodky až sezamového semienka (3-4 mm). Samičky kladú tesne pri pokožke hlavy oválne priesvitné až biele vajíčka – hnidy, ktoré odolávajú pôsobeniu vody a šampónov…dá sa ich zbaviť mechanicky – vyčesaním špeciálnym hrebeňom (väčšina prípravkov ich obsahuje v balení). Z hníd sa za 8-10 dní liahnu larvy (nymfy), ktoré sú už podobné dospelým všiam a sú schopné sať krv.

Príčinu zavšivenia netreba hľadať len v zlej osobnej hygiene alebo zlej sociálnej situácii hostiteľa, vši žijú na všetkých typoch vlasov a neuprednostňujú čisté či špinavé vlasy. Častejsí výskyt je u dievčat ako u chlapcov.

Ako sa prejavuje zavšivenie?

Typickým a často aj jediným príznakom napadnutia všami je svrbenie a pálenie pokožky hlavy. Ojedinele sa môže vyskytnúť alergická reakcia – vyrážka, začervenanie pokožky (vyvoláne látkou, ktorú voš vypúšťa pri saní krvi), prípadne zvýšenie teploty či zdurenie uzlín. Intenzívnym škriabaním môže dôjsť k poškodeniu pokožky, ktorá je tak náchylnejšia na vniknutie baktérií.

Liečba

Na liečbu zavšivenia existuje v lekárňach široká paleta prípravkov cez šampóny, spreje, peny až po roztoky, všetky sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Väčšina z nich sa používa, keď už sú vši prítomné, dostupné sú aj prípravky na prevenciu proti všiam.

Prevencia vší

Ak ste vši ani hnidy ešte nenašli, ale v okolí dieťaťa (škola, skôlka) bol nahlásený ich výskyt, môžte vyskúšať prípravky určené na prevenciu proti všiam, ktoré obsahujú esenciálne oleje (levandulový, rozmarínový, čajovníkový, olej z včelníka moldavského), ktoré vytvárajú nehostinné prostredie pre vši a tak zabraňujú ich usídľovaniu vo vlasoch. Dôležité je, aby ste na prevenciu vší používali prípravky na to určené, pretože prípravky na odstraňovanie vší na chemickej báze by pri preventívnom či pravidelnom používaní mohli viesť k vzniku rezistencie (odolnosti) vší.

LIBERELLA ochranný sprej

Sprej obsahuje esenciálne oleje, ktoré chránia pred zavšivením a pantenol, ktorý upokojuje a podporuje regeneráciu vlasovej pokožku. Aplikuje sa na vlasy každých 24 hodín.

CAPISSAN Forte ochranný balzam

Balzam obsahuje olej zo semien včelníka moldavského a silice škorice, klinčeka, mäty, citronelly, muškátového orecha, rasce a tea tree oil. Silice majú insekticídne a repelentné účinky, olej z včelníka moldavského vytvorí na vlasoch tenký povlak, ktorý bráni uchyteniu parazitov.

HEDRIN PROTECT & GO sprej

Obsahuje látku ACTIVDIOL®, ktorá usmrcuje vši v dôsledku ich dehydratácie (zbaví ich vody). Stačí ho aplikovať 2xtýždenne.

Liečba zavšivenia (pedikulózy)

Procedúra, pri ktorej sa zbavujeme vši, nezahŕňa len jednorázové použitie prípravku (šampón, sprej, pena, roztok), je nutné proces opakovať za 7-10 dní, pretože väčšina prípravkov nie je schopná zahubiť všetky hnidy. Opakovanou aplikáciou sa zbavíte vší, ktoré by sa eventuálne mohli vyliahnúť z nepoškodených hníd. Okrem toho liečbu podporuje aj vyčesávanie vlasov tzv. všíváčkom – hustý hrebeň, ktorý zvykne bývať súčasťou balenia prípravku proti všiam. Momentálne sa na trhu nachádzajú tri skupiny prípravkov proti všiam:

  1. Prvú skupinu tvoria prípravky na chemickej báze, od ktorých použitia sa momentálne ustupuje, pretože vši si na nich ľahko vytvárajú rezistenciu (odolnosť), t.z. prestávajú účinkovať. Je to výsledok ich opakovaného, dlhodobého alebo nadmerného používania. Mechanizmus účinku týchto insekticíd spočíva v ochromení nervovej činnosti vší (narúšajú iónovú výmenu v neurónoch). Najčastejšie obsahujú syntetickú látku fenothrin (Parasidose šampón) alebo karbaryl (Diffusil H forte), ktoré už v nízkych koncentráciách odpudzujú a usmrcujú hmyz, vrátane vší. Nie sú vhodné pre deti do 30 mesiacov, tehotné a dojčiace ženy.
  2. Druhú skupinu tvoria prípravky na báze rastlinných alebo silikónových olejov. Ich výhodou je, že pôsobia na fyzíkálnom princípe, vďaka čomu sa vylučuje vznik rezistencie (odolnosti) vší. Prenikajú do dýchacieho systému vší, ktoré následne zomierajú na zadusenie a súčasne aj na dehydratáciu. Oleje sa z pokožky hlavy nevstrebávajú, takže sú bezpečné aj pre deti či tehotné a dojčiace ženy. Používa sa najmä silikónový olej – dimeticon, ktorý bol podrobený aj klinickému skúšaniu, ktoré ukázalo, že je dobre znášaný a veľmi účinný v odstraňovaní vší. Vzhľadom na vysokú účinnosť a zároveň bezpečnosť patrí táto skupina prípravkov medzi najvýhľadávanejšie.

HEDRIN roztok,  HEDRIN sprej

Obsahuje silikónový olej dimeticon, ktorý je vhodný už pre deti od 6 mesiacov, tehotné aj dojčiace ženy. Prípravky sa nanesú na vlasy, nechajú sa pôsobiť predpísaný čas a umyjú sa normálnym šampónom.

PARANIT pena, PARANIT šampón

Obsahuje minerálny olej, silikóny a Oramix CG 110 (povrchovo aktívna látka), vhodný pre dospelých a deti od 2 rokov. Prípravky sa nanesú na vlasy, nechajú sa pôsobiť predpísaný čas a umyjú sa normálnym šampónom.

Ďalšie prípravky: Pedicul Hermal roztok (dimeticon), Ducray Itax lotion sprej (silikón), Barny´s Effective roztok (rastlinné oleje)

  1. Tretiu skupinu tvoria prípravky na báze prírodných extraktov. Ide o bylinné extrakty s repelentným a insekticídnym účinkom, ktoré sa používajú vo forme balzámov alebo šampónov. Nájdeme v nich najmä extrakty zo šalvie, klinčeka, puškvorca, rozmarínu, orecha kráľovského ale aj ovocné extrakty. I keď ide o jemné prípravky (niektoré sú vhodné aj na preventívne používanie), opatrnosť treba zvýšiť u ľudí so zhoršenou bariérovou funkciou kože (najmä pacienti s atopickým ekzémom), u ktorých je riziko kontaktnej alergickej dermatitídy vyššie.

CAPISSAN Forte šampón

VŠIVEN šampón, VŠIVEN balzám (Dr. Muller)

Vedeli ste, že

Jediné miesto, kde môžu vši prežiť je hlava. Keď nemajú zdroj potravy, veľmi rýchlo zomierajú, mimo vlasov prežíjú maximálne 8-24 hodín. Prenos je teda možný len ľudským kontaktom. Dlho sa diskutovala možnosť prenosu na predmetoch ako napr. na hrebeňoch, ale podľa najnovších výskumov sa táto možnosť vylučuje. Pravdepodobnejšia je možnosť prenosu prostredníctvom tkanín (čiapka, ručník..), do ktorých sa voš zachytí – avšak vzhľadom na krátku životnosť vší mimo hlavy sa aj o tomto prenose dá polemizovať.

Vši parazitujú iba na ľuďoch, nie je možné dostať ich od zvierat.

Vši môžete dostať len priamym kontaktom hlavy s hlavou, vši totiž nevedia skákať ani lietať.

Z “babských rád” na odstraňovanie vší boli skúmané prostriedky ako ocot, izopropylalkohol, olivový olej, majonéza, rozpustené maslo či vazelína. Z uvedených prípravkov dokázala do určitej miery zahubiť vši len vazelína (treba nechať pôsobiť na hlave aspoň 8 hodín), žiadna z alternatívnych metód nevedela predchádzať kladeniu vajíčok všami.

 

Súvisiace články:

Ako si vybrať repelent?

Kliešte-aké choroby prenášajú, ako sa chrániť, ako liečiť?

Liečba vypadávania vlasov u žien

Toxoplazmóza-je parazit zodpovedný za zmenu osobnosti?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana