Vracanie a nevoľnosť u detí

Vracanie a nevoľnosť

Vracanie nie je ochorenie, je to iba symptóm nejakého iného ochorenia alebo poruchy. Najčastejšou príčinou vracania u detí sú infekcie – najmä vírusového pôvodu, ale môže ísť aj o baktérie, parazity.  Zvracanie môže vyvolať aj infekcia mimo tráviaceho systému (zápal pľúc, angína, zápal stredného ucha…), kedy sú prítomné aj iné prejavy ochorenia. Ďaľšou častou príčinou je diétna chyba – zle skladované, nevhodne kombinované alebo pokazené jedlo. Najzávažnejšou komplikáciou vracania, podobne ako aj hnačky, je dehydratácia a preto netreba zabúdať aj na rehydratáciu, ktorá navráti do organizmu stratené tekutiny a minerály.

Liečba

Nie každé zvracanie je nevyhnutné liečiť, dôležité je rozlíšiť či ide o zvracanie pri refluxe, ktoré je u dojčiat bežné alebo či ide skutočne o vyššie spomínané príčiny vracania. Základ je zabezpečiť dieťaťu dostatočný pitný režim – neperlivá minerálka, čierny čaj, rehydratačné nápoje, ktoré sa majú podávať v malom množstve a často. Pri vracaní, ktoré trvá viac ako jeden deň, je silné, opakované, sprevádzané silnou bolesťou brucha, uší, hlavy alebo kŕčami, prípadne sa objaví vo vyvracanej hmote krv alebo žlč (sfarbené do zelena) neváhajte kontaktovať lekára.

Čo sa týka farmakologickej liečby vracania a nevoľnosti u detí, výber nie je tak široký ako u dospelých. Vyskúšať možte homeopatický liek Cocculine alebo Kinedryl.

Deti od narodenia

COCCULINE

  1. – zložky obsiahnuté v homeopatickom lieku Cocculine majú antiemetický (proti nutkaniu na zvracanie) a antivertigózny (proti závratom) účinok
  2. – používajú sa na prevenciu a liečbu nevoľností, najmä spojených s cestovaním v dopravných prostriedkoch
  3. – užívanie je rovnaké pre dojčatá, deti i dospelých:
  4. – pri liečbe nevoľnosti sa nechajú rozpustiť v ústach alebo v troche vody (dojčatá) 2 tablety každú hodinu            
  5. – pri cestovnej nevoľnosti sa užívajú 2 tablety v predvečer cesty a v deň cesty 2 tablety 3 krát denne 
Deti od dvoch rokov

KINEDRYL

  1. – Kinedryl sa používa ako prevencia alebo liečba nevoľnosti a zvracania, najmä pri cestovaní dopravnými prostriedkami
  2. – užívanie: deti od 2-6 rokov – ¼ tablety
  3.                 deti od 6-15 rokov – ½ tablety
  4. – pri cestovnej nevoľnosti sa prvá dávka užije tak hodinu pred začiatkom cesty 

 

Rehydratácia pri vracaní

Pri hnačkách, vracaní či horúčkovitých stavoch stráca telo množstvo vody a solí, ktoré samotný organizmus nemusí byť schopný nahradiť ani z vlastných zásobných zdrojov. Dôležitá je preto rehydratácia – pitný režim, ktorý zabráni dehydratácii (malátnosť, únava, smäd, nesústredenosť…v horších prípadoch hospitalizácia). Podanie samotnej vody nemusí stačiť, ideálne je, keď je podaná s vhodnou koncentráciou solí (elektrolyty) aby vstrebaná voda v tele zostala zadržaná. Pri hnačkovitých stavoch a vracaniach sa odporúčajú perorálne glukózo-elektrolytové roztoky. Pre deti sú dostupné sú formé prášku, ktorý sa pred použitím nariedi predpísaným množstvom vody podľa veku či hmotnosti dieťaťa. Na trhu sa nachádzajú aj rehydratačné nápoje obsahujúce súčasne probiotiká.

U detí do 6 mesiacov sa o podávaní rehydratačných nápojov poradťe s Vašim pediatrom.

 

                                            …čítať viac o Tráviacich ťažkostiach detí

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana