Hnačka u detí

Hnačka

Hnačkou označujeme zvýšenú frekvenciu vylučovania riedkej až vodnatej stolice. Ide o bežný problém, predovšetkým u detí v prvých troch rokoch života, nejdná sa o chorobu ale príznak (symptóm) nejakého iného ochorenia alebo poruchy. Rozlišujeme hnačky infekčného charakteru (spôsobené baktériami-gastroenteritída, enteritída, infekcie močových ciest…alebo vírusmi), u ktorých je nevyhnutná návšteva lekára a hnačky neinfekčného pôvodu, ktorých príčinou môže byť užívanie niektorých liekov (napr. antibiotiká), nevhodné, nesprávne skladované alebo kontaminované potraviny, potravinová alergia a iné. Viac v sekcii Hnačka.

Akútna hnačka netrvá dlho, zvyčajne ide o pár dni…nezriedka aj jeden deň. Ak hnačka pri liečbe trvá dlhšie ako 2 dni u detí starších ako jeden rok alebo viac ako 24 hodín u detí mladších ako 1 rok, prípadne je sprevádzaná vysokými horúčkami, potrebná je návšteva pediatra.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, zvlášť u malých detí, že pri hnačke dieťa rýchlo stráca veľké množstvo vody a minerálov, čo vedie k dehydratácii – najzávažnejšia komplikácia akútnych hnačiek. Preto okrem protihnačkovej liečby (Smecta, Hylak forte, Carbosorb, Endiex…) a diétnych opatrení, netreba zabúdať aj na rehydratáciu, ktorá navráti do organizmu stratené tekutiny a minerály (Kulíšek, Humana Elektrolyt). U detí do 6 mesiacov sa o podávaní vody alebo iných tekutín, vrátane rehydratačných nápojov poradťe s Vašim pediatrom.

Druhým dôležitým bodom je realimentácia – postupný návrat k pôvodnej strave po zmiernení príznakov – obmedziť treba laktózu (mliečny cukor) a uprednostniť glukózu (Glukopur – hroznový cukor), ktorý dodá stratenú energiu, ďalej ryžu (ryžový odvar), zemiaky, banány, sucháre, mrkvu (mrkvový odvar) či ošúpane jablká, ktoré nezaťažujú tráviaci systém. A samozrejme zvýšime podávanie tekutín (rehydratačné roztoky, neperlivé minerálky, feniklový čaj, čaje osladené hroznovým cukrom-Glukopur).

Poznámka: U detí, ktoré sú kŕmené umelou dojčenskou výživou sa pri hnačkovitých stavoch dočasne podáva mlieko so zníženým obsahom laktózy, kde takáto výživa dopomôže k rýchlejšej rekonvalescencii (po prekonaných hnačkových ochoreniach sa často objavuje čiastočná neznášanlivosť laktózy).

Liečba hnačky u detí

Deti od narodenia

SMECTA

 1. Smecta sa používa na liečbu akútnej a chronickej hnačky, hlavne u detí
 2. – Liek sa nevstrebáva (nedostáva sa do krvi) a svojim účinkom na sliznicu a svojou vysokou väzbovou kapacitou chráni gastrointestinálnu sliznicu
 3. – Keďže absorpčné vlastnosti tohto lieku môžu ovplyvniť rýchlosť a/alebo množstvo vstrebávania iných liekov, nedoporučuje sa podávať iné lieky zároveň s liekom Smecta
 4. – Pri akútnej hnačke sa môže prvá dávka na začiatku liečby zdvojnásobiť, obsah vrecúška sa suspenduje v pohári s 50 ml vody alebo sa dôkladne zamieša do detskej polotekutej stravy,  podáva sa počas jedla.
Deti od 2 rokov

HYLAK forte kvapky

 1. Hylak kvapky sú koncentrát metabolických produktov baktérii Escherichia coli, Lactobacillus (acidophili, helvetici) a Streptococcus faecalis, ktoré zaisťuju správnu kyslosť črevného obsahu, pôsobia proti črevným patogénom a urýchľujú rast normálnej črevnej flóry
 2. – okrem hnačiek sa používa aj pri plynatosti a zápchach
 3. – užívanie: deti od 2 rokov – 3 krát denne 15-30 kvapiek
 4. – Hylak sa užíva pred jedlom (prípadne v priebehu jedla) a zapije sa dostatočným množstvom tekutiny, nie mliekom alebo mliečnymi produktami.
Deti od 3 rokov

CARBOSORB (živočíšne uhlie)

 1. Adsorpčné uhlie pohlcuje na svoj povrch plyny a toxické látky zo zažívacieho ústrojenstva. V organizme sa nevstrebáva, chráni sliznicu zažívacieho ústrojenstva pred dráždivými účinkami zložiek potravy a pred hnačkami.
 2. – Deti od 3 rokov užívajú zvyčajne 2-4 tablety 3-4 krát denne.
 3. – Tablety sa prehltnú celé alebo sa rozdrvia a zapijú vodou, alebo sa nechajú rozpustiť v pohári v malom množstve vody, dôkladne sa rozmiešajú a obsah pohára sa vypije.
 4. – Nie je vhodné podávať prípravok súčasne s inými perorálnymi liekmi, odstup od užívania iných liekov má byť aspoň 2-3 hodiny.

CARBOCIT

 1. Carbocit je podobne ako Carbosorb adsorpčné uhlie, ktoré pohlcuje plyny a toxické látky zo zažívacieho ústrojenstva, obsahuje však navyše zlúčeninu bizmutu, ktorá má miestny dezinfekčný a adstringentný účinok v tráviacom trakte.
Deti od 6 rokov

ENDIEX

 1. Endiex usmrcuje a zároveň zastavuje množenie väčšiny črevných patogénov
 2. – používa sa pri akútnych hnačkách bakteriálneho pôvodu, hnačky pri črevnej dysmikróbii (porucha črevnej mikroflóry)
 3. – užívanie: deti staršie ako 6 rokov užívajú 600 mg denne rozdelené do 3 dávok = 1 kapsulu 3xdenne

IMODIUM

 1.  – Liek IMODIUM (loperamid) je určený na liečbu akútnej hnačky u dospelých a deti od 6 rokov – napriek tomu Imodium neodporúčame ako prvú voľbu pri liečbe hnačky u detí, bezpečnejšie a vhodnejšie sú u detí  lieky uvedené vyššie
 2. – u detí sa užíva obvykle 1 kapsula a následne sa pokračuje užitím ďaľšej kapsule po každej riedkej stolici, najviac však 4 kapsule (tablety) za deň;
 3. ak hnačka neustúpi po užití 4 kapsúl (tabliet) počas jedného dňa a ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako 2 dni, treba navštívíť lekára

 

Probiotiká a hnačka

Viacerými štúdiami bolo preukázané, že probiotiká pôsobia pozitívne pri hnačkovitých stavoch. Tieto výskumy stále nie sú na konci a aj v súčastnosti prebieha niekoľko štúdií, kde sa hodnotia jednotlivé kmene probiotík ako aj kombinácie viacerých mikroorganizmov v prevencii i liečbe hnačiek. Zatiaľ sa najvýraznejší účinok zaznamenal pri užívani probiotík v liečbe a prevencii vírusových hnačiek u detí (rotavírusy), hnačiek spojených s užívaním antibiotík, hnačiek vyvolaných Clostridium difficile a cestovateľských hnačiek.

Probiotiká normalizujú prirodzenú črevnú mikroflóru a zamedzujú rastu patogénnych (chorobných) črevných baktérii. Tento účinok závisí od probiotického kmeňa aj podávanej dávky.

Pri liečbe aj prevencii rotavírusovej infekcie u detí sa ako veľmi účinná javí kombinácia Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus casei (1), výborné výsledky sú aj s kmeňom Lactobacillus reutri, Bifidobacterium longum (2) a v neposlednom rade s kvasinkou Saccharomyces boulardii. Spomínané kmene sa osvedčili aj skrátením priebehu a zmiernením príznakov akútnej hnačky (3, 4).

Viac o probiotikách

Zdroje:

 1. 1.Collbere-Garapin, F., et al (2007). Prevention and treatment of enteric infections: possible benefits of probiotic bacteria. Microbes Infect. 9(14-15): 1623-31.
 2. 2. Grandy, G., et al. (2010). Probiotics in the treatment of acute rotavirus diarrhoea. A randomized, double-blind, controlled trial using two different probiotic preparations in Bolivian children. BMC Infect Dis.10: 253.
 3. 3. Chandra, R.K. (2002). Effect of Lactobacillus on the incidence and severity of acute rotavirus diarrhoea in infants. A prospective placebo-controlled double-blind study. Nutrition Research. 22(1-2): 65-69.
 4. 4. Szajewska, H., et al. (2007). Meta-analysis: Saccharomyces boulardii for treating acute diarrhoea in children. Aliment Pharmacol. Ther. 25(3): 257-64.

Rehydratácia pri hnačkách

Pri hnačkách, vracaní či horúčkovitých stavoch stráca telo množstvo vody a solí, ktoré samotný organizmus nemusí byť schopný nahradiť ani z vlastných zásobných zdrojov. Dôležitá je preto rehydratácia – pitný režim, ktorý zabráni dehydratácii (malátnosť, únava, smäd, nesústredenosť…v horších prípadoch hospitalizácia). Podanie samotnej vody nemusí stačiť, ideálne je, keď je podaná s vhodnou koncentráciou solí (elektrolyty) aby vstrebaná voda v tele zostala zadržaná. Pri hnačkovitých stavoch a vracaniach sa odporúčajú perorálne glukózo-elektrolytové roztoky. Pre deti sú dostupné sú formé prášku, ktorý sa pred použitím nariedi predpísaným množstvom vody podľa veku či hmotnosti dieťaťa. Na trhu sa nachádzajú aj rehydratačné nápoje obsahujúce súčasne probiotiká (Biogaia Plus).

U detí do 6 mesiacov sa o podávaní rehydratačných nápojov poradťe s Vašim pediatrom.

 

                               …čítáť viac o Tráviacich ťažkostich detí

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana