Prerezávanie zúbkov

Prerezávanie zúbkov

 

Prerezávanie prvých zúbkov prebieha okolo 6. mesiaca života dieťaťa. Ďieťa je nekľudnejšie, dáva si do úst prsty alebo iné predmety, sliní, budí sa v noci, vyskytnúť sa môže aj mierne zvýšená teplota. Existuje viacero spôsobov ako dieťaťu uľaviť od bolesti.

Detské hryzátka

Hryzátka sú hračky naplnené tekutinou, vďaka čomu ich možno chladiť v chladničke. Chliadiaci efekt je výborný pomocník pri prerezávaní zúbkov, ktorý pomáha zmierniť opuch ďasien a navyše si ďieťa hryzením hračky masíruje boľavé miesta a tak uľavuje od bolesti.

Zubné gély

V lekárni si môžte kúpiť špeciálne zubné gély, ktoré sú určené na potieranie boľavých ďasien pri prerezávaní zúbkov. Väčšinou obsahujú lokálne anestetikum, ktoré potláča bolesť, ďalej býva prítomný rumančekový extrakt, ktorý má protizápalový a antimikrobiálny účinok, extrakt z valeriány, ktorý má ukľudňujúce účinky, cholíniumsalicylát, ktorý pôsobí proti bolesti a zápalu či propolis.

DENTINOX gél, KAMISTAD gél, DOLOGEL gel, MUNDISAL gél, CALGEL

Homeopatia

Ďalším spôsobom ako pomôcť bábätku s prerezávaním zúbkov je homeopatia. Používa sa Chamomila vulgaris v zriedení 15CH, pričom pri akútnom stave môžme dávkovať 5 granúl každú hodinu, intervaly podávania predlžujeme v závislosti od zlepšenia stavu. Granule sa rozpustia v troche vody a podajú dieťaťu.

Novinkou na trhu je homeopatický liek Camilia, ktorý pomáha pri viacerých ťažkostiach spojených s prerezávaním zúbkov (bolesť, podráždenosť, hnačka, červené líca). Výhodou je jednoduchá aplikácia vo forme perorálne roztoku, ktorého obsah sa vyleje do úst dieťaťa, nevýhodou trochu vyššia cena vzhľadom na veľkosť balenia (10 jednodávkových roztokov-podáva sa 2-3x denne).

Lieky proti bolesti a horúčke

Ak vyššie uvedené metódy nezaberajú, prípadne má dieťa zvýšenú teplotu môžete krátkodobo podávať čapíky či sirupy proti bolesti a horúčke na báze paracetamolu (Paralen, Panadol) alebo ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin, Brufen). Viac v sekcii Horúčka a bolesť.

 

                                           …čítať viac o detských ochoreniach

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana