Bolesť kĺbov pri artróze

Bolesť kĺbov pri artróze

Artróza je nevratné poškodenie kĺbu a kedže ochorenie postihuje aj priľahlé kosti, zvykne sa označovať ako osteoartrózaRiziko artrózy rastie s vekom, začína v druhej až tretej dekáde života a v menšej či väčšej miere postihuje takmer všetkých ľudí starších ako 70 rokov. Začína zanikaním chrupkového tkaniva kĺbu. Opotrebovaním a mechaickým zaťažovaním stráca chrupavka postupne pružnosť a elasticitu. Znižuje sa aj kvalita kĺbovej tekutiny, ktorá zabezbečuje hladké kĺzanie jednotlivých častí kĺbu, v susedných kostiach kĺbu dochádza k prestavbovým procesom. Drobné úlomky chrupavky sa uvoľňujú do kĺbového priestoru, dochádza k poškodeniu väzov, môže dôjsť k vzniku kostných výbežkov tzv osteofytov.

Prečo vzniká artróza

Príčin vzniku artrózy je viacero. Najčastejšie je spôsobená dlhodobým preťažovaním postihnutého kĺbu. Ďaľším dôvodom môžu byť úrazy, operácie, poškodenia chrupky (metabolické, hormonálne príčiny, infekcia) a v neposlednom rade dedičné faktory – dedične podmienená (vrodená) porucha chrupky. Na jej vzniku sa významnou mierou podieľa aj životný štýl – tzv. rizikové faktory. Sem patrí nadváha, nedostatok kvalitného pohybu,  jednostranné zaťažovanie určitých kĺbov (napr. v práci) či vrcholový šport.

Ako sa artróza prejavuje

Typickým prejavom artrózy je bolesť a znížená hybnosť postihnutého kĺbu. Bolesť sa zhoršuje pri pohybe a námahe (napr. chodenie po schodoch pri artróze kolenného kĺbu, naopak bicyklovanie je často možné bez problémov) ale aj pri studenom či vlhkom počasí. Postihnuté môžu byť bedrové kĺby, kolená, chrbtica, ramená ale aj kĺby rúk a zápästia. Ďaľší symptóm typický pre artrózu je stuhlosť kĺbov – t.z. že pri dlhšom odpočinku spôsobujú prvé pohyby bolesti, ktoré ustupujú po rozhýbaní kĺbov. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy, pre ktorú je typická ranná stuhlosť a bolesť, ktorá môže ustúpiť až po niekoľkých hodinách, u artrózy sa stav zlepšuje krátko po rozhýbaní kĺbov. So zhoršovaním stavu sa bolesť vyskytuje aj v pokoji, dochádza k obmedzeniu pohyblivosti, opuchom až k deformácii kĺbov.

                                                                       …čítať viac Bolesti kĺbov

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.