Vedeli ste...

Súčasné užívanie viacerých liekov a doplnkov výživy môže byť niekedy prospešné. Viete kedy?

pozitivne liekove interakcie

Súčasné užívanie viacerých liekov alebo kombináciu liekov a výživových doplnkov pozorujeme v liečbe ochorení často, najmä u pacientov trpiacich viacerými diagnózami.  Pri vzájomných kombináciách môže dochádzať k liekovým interakciám, to znamená, že jednotlivé liečivá sa môžu navzájom ovplyvňovať. Nevhodná kombinácia liečiv môže byť zodpovedná za vznik nežiaducich účinkov, nedostatočný účinok terapie a podobne, či už ide o kombinácie liekov alebo aj rastlinných preparátov a iných doplnkov výživy.  Nežiaducim liekovým interakciám sa priebežne v článkoch venujeme.  V tomto článku sa zameriam na menej známe pozitívne liekové interakcie, kedy naopak kombinácia dvoch alebo viacerých  liečiv je pre pacienta prospešná a nejakým spôsobom buď pomáha zlepšiť účinnosť terapie, alebo minimalizuje riziko nežiaducich účinkov.

Pri pozitívnych liekových interakciách sa uplatňuje najmä synergizmus jednotlivých liečiv/látok – keď sa účinok liečiv spočíta alebo sa podporuje. Výhodou takejto kombinácie v porovnaní s monoterapiou (liečba jedným liekom) je, že pre dosiahnutie rovnakého alebo aj lepšieho terapeutického účinku stačia nižšie dávky liečiv, čím sa zníži toxicita, prípadne zníži sa aj vývoj liekovej rezistencie (keď liečba časom nezaberá).

Kombinovanie viacerých  liečiv vidíme často pri liečbe hypertenzie, kedy sa užívaním dvoch liečiv, ktoré sa navzájom potenciujú (zosilňujú) v nízkych dávkach dosiahne lepší efekt liečby s nižším rizikom vedľajších účinkov, ako keby sa naordinoval iba jeden liek na zníženie tlaku vo vyššej dávke. Takáto prospešná kombinácia liečiv zvykne byť  obsiahnutá aj v jednom fixnom lieku, takže pre pacienta nie je užívanie zložitejšie.  Kombinovanie viacerých liečiv sa využíva aj pri imunosupresívnej terapii, typické sú cytostatické schémy v liečbe onkologických ochorení.

Ako ďalší príklad uvediem širokospektrálne antibiotiká.  Penicilínové anbiotikum -amoxicilín sa kombinuje s ďalším liečivom (kyselinou klavulánovou), ktoré síce nevykazuje protibakteriálny účinok, ale bráni rozkladu amoxicilínu enzýmami, ktoré produkujú niektoré baktérie. Tým sa rozšíri spektrum baktérií,  proti ktorým vieme antibiotikum použiť, na ktoré by samotný amoxicilín nestačil.

Lieky na kašeľ a antibiotiká

Úspech antibiotickej liečby nezávisí iba na citlivosti baktérií na dané antibiotikum, ale aj na množstve antibiotika, ktoré sa dostane do infekciou napadnutého tkaniva.  K zvýšeniu koncentrácie niektorých antibiotík (amoxicilín, ampicilín, cefuroxím, cefixim, rifampicin, doxycyklín a erytromycín) v prieduškách a pľúcach dochádza pri ich vzájomnej kombinácii s liečivom ambroxol.  Ambroxol  (Ambrobene, Mucosolvan) sa používa na liečbu vlhkého kasľa a podporu vykašliavania.  Pri zohľadnení tejto interakcie  je možné pri infekciách dýchácieho traktu niekedy znížiť dávku antibiotika, a tým aj riziko jeho nežiaducich účinkov, v prípade ťažších infekcií sa predpokladá zlepšenie prognózy a lepšia kontrola infekcie.

Takáto pozitívna interakcia je žiaduca napr. pri liečbe tuberkulózy rifampicínom, nakoľko sa požadované hladiny rifampicínu v pľúcach len zriedka dosiahnu konvenčnými dávkami. Ambroxol môže umožniť dosiahnutie cieľových hladín rifampicínu v pľúcach a tým zlepšenie klinickej terapie.

Podobne je to aj v prípade kombinácie antibiotík a proteolytických enzýmov (Wobenzym a iné prípravky systémovej enzymoterapie). Pri  ich súčasnom podávaní dochádza k vyšším hladinám antibiotika na mieste zápalu, čo umožňuje dosiahnuť výraznejší efekt (dobré výsledky sa ukázali napr. v liečbe chlamýdiových infekcií, kde býva  liečba antibiotikami zdĺhavá a nie vždy dostatočne efektívna).

Káva a lieky proti bolesti

Kofeín je účinný prostriedok na zvýšenie analgetickej účinnosti niektorých liekov proti bolesti (paracetamol, ibuprofen, kyselina acetylsalicylová). Hlavné výhody takýchto kombinácií sú, že pre dosiahnutie požadovaného analgetického efektu stačia potom nižšie dávky analgetika, alebo sa pridaním kofeínu zvýši analgetická účinnosť, čiže dochádza k intenzívnejšiemu potlačeniu bolesti. V porovnaní  so štúdiami sa u nás v niektorých analgetikách používajú nižšie dávky kofeínu (cca 50mg, v štúdiách obvykle 100mg), ale zas keď si k tomu dáte ešte nejakú kávu, alebo užijete liek opakovane, máte kofeínu až až (u zdravých ľudí sa za bezpečnú dávku kofeinu považuje 150-300mg denne, čo predstavuje približne 2-4 kávy).  Ak máte teda silnejšie bolesti, možete vyskúšať zapiť liek od bolesti kávou. Pozor na lieky, ktoré už kofeín pre zvýšenie analgetického účinku obsahujú (Panadol Extra, Ibalgin Plus, Acylcoffin, Ataralgin, Migralgin, Panadol Ultra, Trinell, Valetol). Kofeín nie je samozrejme vhodný pre deti a ľudí s vysokým krvným tlakom.

Železo a vitamín C

Potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú železo viazané na porfyrin – hémové železo (železnaté ióny), ktoré sa pomerne dobre vstrebáva . V rastlinných zdrojoch je naopak železo v nehémovej forme (železité ióny ), kde vieme využiť len veľmi malé percento  v závislosti od toho, či ho máme v organizme dostatok (pri nedostatku železa sa jeho vstrebávanie zvyšuje). Vitamín C (kyselina askorbová) patrí  vďaka svojim redukčným schopnostiam k najvýznamnejším prostriedkom schopným zvýšiť  vstrebávanie nehémového železa (premena železitých iónov na lepšie vstrebateľné železnaté).  Pri užívaní železa sa preto odporúča súčasne užiť aj vitamín C (alebo napr. pomarančovú šťavu), niektoré lieky a doplnky výživy so železom už vitamín C obsahujú.

Kurkumín a čierne korenie

Zdravotným benefitom kurkumy a kurkumínu a venujeme v článku Kurkuma alebo kurkumín? Samotné vstrebávanie a využiteľnosť kurkumy je veľmi nízke. Zistilo sa však, že piperín, kľúčová látka čierneho korenia, dokáže výrazne zvyšovať biologickú dostupnusť  kurkumy. Predpokladá sa, že čierne korenie dokáže brzdiť enzýmy, ktoré sa podieľajú na degradácii kurkumínu a tým sa dokáže vstrebať  v čreve vyšší podiel liečiva.

Súvisiace články:

Kedy železo pomáha a kedy škodí?

Enzymoterapia na našom trhu.

Kurkuma alebo kurkumín?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana


Zdroje:

  • FENG CHEN, YUAN-XIA ZHANG, CAI-QING ZHANG. Effect of ambroxol on the concentration of cefotaxime in the bronchoalveolar lavage fluid of rats with pulmonary fibrosis. Exp Ther Med. 2015 Feb; 9(2): 539–542.
  • http://www.thelifestyleelf.net/new-review-evidence-shows-caffeine-makes-painkillers-more-effective/
  • Derry CJ, Derry S, Moore RA. Caffeine as an analgesic adjuvant for acute pain in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Mar 14;(3):CD009281.
  • Teucher B, Olivares M, Cori H. Enhancers of iron absorption: ascorbic acid and other organic acids. Int J Vitam Nutr Res. 2004 Nov;74(6):403-19.
  • https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/168940/
  • https://www.yourhormones.com/content/systemic-enzyme-therapy-experience-with-wobenzym-formulations.pdf
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6947664/