Vedeli ste...

Liečivé vody v lekárni

Slovensko je krajina, ktorá sa môže pochváliť množstvom minerálnych a liečivých vôd. Zloženie prírodných vôd závisí od miesta a typu hornín kde vzniká prameň, nasýtenia plynmi, množstva zrážok, teploty, biochemických procesov či časového obdobia, počas ktorého vzniká. Všetky tieto faktory sa podieľajú na jedinečnom zložení prírodných vôd, ktoré môžu mať charakter minerálnej alebo dokonca liečivej vody.

Čo je minerálka a čo liečivá voda?

Minerálna voda obsahuje aspoň 1000 mg rozpustených pevných minerálnych látok v 1 litri vody, pričom zdroj takéhoto prameňa a stálosť jeho zloženia (minerálov a stopových prvkov) sa pravidelne kontroluje a sleduje niekoľko rokov, kým je prameň uznaný za prírodný minerálny zdroj a ministerstvo zdravotníctva vydá povolenie na jej využívanie. Minerálky s vyšším obsahom minerálov (nad 1500 mg/l) by nemali slúžiť ako jediný zdroj tekutín (Korytnica, Baldovská, Mitická, Gemerka, Budišská…) ale ako doplnok k pitnému režimu alebo v čase zvýšenej potreby minerálov (šport, hnačky, vysoké horúčky, fyzická práca).

Ďaľším typom vôd v obchodoch sú pramenité vody (Rajec, Bonaqua, Zlatá studňa), ktoré sú oproti predchádzajúcej skupine chudobnejšie na minerály. Tieto vody síce nemajú taký zdravotný prínos, môžu sa však popíjať každodenne a bez obmedzení. Jeden výrobca môže predávať minerálnu, pramenitú aj liečivú vodu (napr. Kláštorná, Korytnica, Fatra…), preto si dôkladne čítajte etikety na fľašiach, kde je uvedené o aký typ vody ide.

Liečivé vody, na rozdiel od klasických minerálok, musia mať preukázateľné liečivé vlastnosti, ktoré musí uznať ministerstvo zdravotníctva. Pre liečivé vody je typický vysoký obsah určitých látok, na základe ktorých sa môžu využívať na liečbu rôznych ochorení. Kedže bývajú vysoko mineralizované, majú svoje obmedzenia a odporúčania ako a kedy ich piť. Nájdeme ich v lekárňach, niektoré aj v potravinách:

VINCENTKA

Vincetka patrí k najvyhľadávanejším liečivým vodám v lekárňach. Obľúbená je u dospelých, detí, tehotných aj dojčiacich žien. Táto liečivá voda vyviera v mestečku Luhačovice na juhovýchode Moravy. Vincentka je prírodná, silne mineralizovaná, jódová, hydrogenuhličitanová liečivá voda, ktorá nachádza uplatnenie najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest. Rozpúšťa hlieny, podporuje obranyschopnosť sliznice, uľahčuje vykašliavanie. Okrem pitia sa využíva aj na inhalácie, kloktanie či preplachovanie nosových dutín. Hydrogénuhličitanové vody sa osvedčili aj v liečbe zápalových ochorení žalúdka (gastritídy), žalúdočných vredov, pankreatitídy, porúch metabolizmu. Pitie Vincentky pomáha aj pri ťažkostiach so žalúdočnou kyselinou, napríklad pri konzumácii vína alebo alkoholických nápojov. Vincentka nie je vhodná u ľudí s ochoreniami obličiek a opuchmi nôh.

CIGEĽKA

Cigeľka je prírodná liečivá voda, ktorá vyviera pri Bardejove a môže sa pochváliť najvyšším obsahom minerálnych látok spomedzi liečivých vôd u nás. Patrí medzi alkalické (zásadité) kyselky, ktoré dokážu veľmi efektívne neutralizovať žalúdočnú kyselinu. Nachádza preto uplatnenie pri pálení záhy, ale aj žalúdočnom a črevnom katare, zápale žlčníka a žlčových kameňoch. Pomáha aj pri ateroskléroze, ochoreniach dýchacích ciest s produkciou hlienu, chorobách lymfatického systému. Cigeľka ako aj vody so zvýšeným obsahom hydrogénuhličitanov a sodíka sú tiež výborný pomocník na „opicu“, čiže stav po nadmernom požití alkoholických nápojov. Pre vysoký obsah sodíka nie je Cigeľka vhodná u pacientov s vysokým tlakom krvi.

FATRA EXTRA

Zatiaľ čo Fatru zaraďujeme medzi minerálne vody, Fatra Extra patrí vďaka svojmu zloženiu (skoro trojnásobne vyšší obsah minerálnych látok) medzi liečivé vody. Je to hydrogénuhličitanová voda, ktorá pôsobí priaznivo pri vredoch žalúdka a dvanástnika, pálení záhy a žalúdočných ťažkostiach. Doporučuje sa pri dne, cukrovke, poruchách metabolizmu, ochoreniach močových ciest a močových kameňoch. Podobne ako Cigeľka pomáha pri nadmednej konzumácií jedla a alkoholu.

ŠARATICA, ZAJEČICKÁ horká

Liečivé účinky týchto horkých vôd sú známe už stovky rokov. Poznajú ich najmä ľudia trpiaci zápchou, „pomalými“ črevami a tráviacimi ťažkosťami. Za preháňavý účinok je zodpovedný vysoký obsah síranu horečnatého a sodného. Zaraďujeme ich medzi salinické preháňadlá, ktoré zadržiavajú vodu v črevách, zvýšia tak v čreve osmotický tlak a tým spôsobia nárast objemu a následne vyprázdenie čriev (účinok nastupuje po 2-4 hodinách). Pri nižšom dávkovaní pôsobia ako prírodný regulátor trávenia, podporujú peristaltiku (pohyblivosť) čriev. Používajú sa aj pri ochoreniach pečene, pankreasu, cukrovke, dne a obezite. Nevhodné sú pre ľudí s ochorením srdca a obličiek, vredmi žalúdka a dvanástnika.

KORYTNICA liečivá voda

Korytnica liečivá voda sa od bežnej minerálky Korytnice ale aj ostatných liečivých vôd odlišuje vysokým obsahom železa, vápnika a horčíka. Je preto vhodná pri ochoreniach ako je anémia (chudokrvnosť), osteoporóza, cukrovka, zlepšuje činnosť nervovej sústavy. Vyznačuje sa aj veľmi nízkym obsahom sodíka, môžu ju preto užívať aj ľudia trpiaci vysokým tlakom krvi, ochoreniami srdcovocievneho systému či ochorením obličiek.

Súvisiace články:

Pálenie záhy

Komplexná liečba zápchy

Prevencia a domáca liečba vredov

Prírodná liečba nádchy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana