Vedeli ste...

Darovanie krvi účinnejšie v prevencií ochorení ako užívanie vitamínov?

Darovanie krvi bezpochyby pomáha zachraňovať životy, pravdepodobne však nielen životy príjemcov krvi, ale aj darcov. Pravidelní darcovia krvi sú totižto v lepšej fyzickej kondícii ako tí, čo tento úkon nepodstupujú a zároveň majú menšie riziko vzniku niektorých ochorení.

Aký účinok má pravidelné darovanie krvi na darcov?

Vedci zo Journal of the American Medical Association (JAMA) zistili, že pacienti vo veku 43 – 61 rokov, ktorí chodia darovať krv každých 6 mesiacov, mali znížený počet infarktov ako porovnávacia skupina, ktorá krv nedarovala. Podobné výsledky mala štúdia na 2682 účastníkoch z Fínska, uverejnená v American Journal of Epidemiology, kde bol zaznamenané zníženie rizika infarktu myokardu u darcov, ktorí absolvovali darovanie krvi aspoň raz ročne o 88%. Zároveň sa znížil výskyt ostatných cievnych príhod o 33%. Zlepšenie srdcovo-cievnej kondície je pravdepodobne spôsobené znížením viskozity krvi, ktorá je sama o sebe rizikovým faktorom a znížením nadmerných zásob železa, ktoré môže byť príčinou oxidatívneho stresu (dochádza krem iného k oxidácii cholesterolu a poškodzovaniu artérií).

Zníženie zásob železa v tkanivách a teda zároveň zníženie oxidatívnej záťaže podľa niektorých vedcov môže chrániť aj pred vznikom niektorých typov rakoviny. Štúdia v Journal of the National Cancer Institute na 1200 účastníkoch, ktorí boli sledovaní počas takmer piatich rokov rovnako zistila, že zníženie zásob železa viedlo k zníženiu počtu prípadov rakoviny ako aj celkovej mortality. Ochranný vplyv sa vzťahuje najmä na rakovinu pečene, pľúc, hrubého čreva, žalúdka a hltana.

Darovanie krvi sa javí ako zaujímavá pomoc pri problémoch s potenciou u mužov, ktorým boli zistené nižšie hladiny testosterónu. Málo testosterónu sa môže po štyridsiatke klinicky prejaviť ako andropauza, ktorá sa prejavuje najmä poruchami erekcie, zníženým libidom, ale aj depresiou, poruchami spánku a zníženou fyzickou výkonnosťou. Ak je andropauza odhalená, lieči sa hormonálnou substitučnou liečbou, teda podávaním testosterónu. Podávanie testosterónu opäť preukázateľne zvyšuje tkanivové zásoby železa a môže teda prispievať k zvýšenému oxidatívnemu stresu.

Odoberanie krvi alebo tzv. „púšťanie žilou“ sa už v ľudovom liečiteľstve používalo na zachovanie mužskej plodnosti, čo bolo asi prvýkrát popísané v Nouvelle Presse Medicale (1979), kedy odber krvi označili ako spôsob znižovania zásob železa s následným obnovením mužskej sexuálnej aktivity.

Medicína popisuje stav nadmernej zásoby železa ako hemochromatózu, geneticky podmienené ochorenie, sprevádzané nadmernou absorpciou železa z potravy. Tento stav sa vyskytuje asi u 1 – 6% populácie, avšak zloženie dnešnej stravy, fortifikácia potravín železa, nadužívanie výživových doplnkov a nadmerná konzumácia alkoholu spojená s obmedzenou telesnou kapacitou železo vylučovať, vedie k hromadeniu zásob železa u oveľa väčšej skupiny populácie, najmä mužov. U žien tento problém nebýva taký výrazný, resp. nastupuje neskôr v dôsledku pravidelnej straty krvi počas menštruácie.

Na zistenie zásob železa je dôležité sledovať bielkovinu ferritín v sére, ktorá vypovedá o zásobe železa (aj pacient s anémiou môže mať vysokú hladinu ferritínu – viac v článku Kedy železo pomáha a kedy škodí?). Vysoká zásoba železa určite nie je jediným faktorom podieľajúcim sa na vzniku erektilnej dysfunkcie, avšak mnohé štúdie potvrdzujú súvis medzi jeho nadmernými zásobami a zníženým množstvom testosterónu, narušenou funkciou pankreasu, inzulínovou rezistenciou aj u zdravých jedincov, aj u pacientov s diabetom alebo hemochromatózou. Podľa jednej štúdie je dokonca zníženie zásob ferritínu jedným z mechanizmov protizápalového účinku statínov (lieky na cholesterol).

Možno ste si práve povedali, že darovanie krvi necháte na neskôr, lebo problémy s potenciou ani s cukrovkou zatiaľ nemáte. Skutočnosť je ale taká, že dostatočné zníženie ferritínu, aby ste predišli spomínaným problémom, sa dosiahne pravidelným darovaním krvi ešte pomerne dlhú dobu pred štyridsiatkou, ak začnete s darovaním po štyridsiatke, nemusí sa vám podariť dostať sa na cielené hodnoty.

Ako sa dá znížiť zásoba železa okrem darovania krvi?

Okrem obmedzenia konzumácie červeného mäsa možno docieliť zníženie hladiny ferritínu vhodnou kombináciou stravy. Ak už konzumujete červené mäso alebo inú potravinu bohatú na železo, súčasný príjem trieslovín a katechínov (zelený čaj), kurkumínu (kurkuma), kvercetínu (cibuľa a šupa z jablka), kyseliny ferulovej (ryžové otruby), extraktu z hroznových jadierok zníži množstvo vstrebaného železa, alebo ho viaže a bráni absorpcii. Súčasné pitie kávy spolu s jedlom znižuje množstvo vstrebaného železa o 39%, čaju dokonca až o 87%. Spomaľovače absorpcie sú rovnako mliečne produkty a vápnik (udáva sa zníženie absorpcie na polovicu). Kyselina fytová (obilniny, strukoviny..) je zároveň považovaná za účinný chelátor (viaže voľné železo, ktoré sa spolu s ňou vylúči), okrem železa však viaže aj iné minerály.

Vstrebávanie železa zo stravy naopak zvyšuje napr. vitamín C a alkohol (červené víno obsahujúce taníny čiastočne bráni absorpcii, preto by mohlo byť najvhodnejšou voľbou).

Pravidelné cvičenie rovnako pomáha znižovať zásoby železa v tele (American Journal of Clinical Nutrition, 2009).

Zaujímavé fakty o darovaní krvi

Jedným odberom krvi sa zbavíte asi 650 kalórií, čo je ekvivalent asi hodiny intenzívneho behu a môžete pri tom ležať, zároveň kalórie navyše spotrebuje vaše telo na tvorbu novej krvi.

Darovanie krvi slúži aj ako neplatená preventívna prehliadka. Pred darovaním vám zmerajú tlak, spravia krvný obraz, vyšetria rôzne pohlavné choroby (syfilis, HIV, hepatitída), čo niektorí pacienti využívajú, nakoľko test na HIV vychádza okolo 7 euro v laboratóriu alebo okolo 22 – 25 euro test v lekárni.

Po darovaní krvi trvá telu asi 48 hodín, kým sa vráti na pôvodný objem krvi, krvné elementy sa obnovia na úroveň pôvodného stavu asi 4 – 8 týždňov po odbere, preto je v niektorých štátoch možné darovať krv aj častejšie ako 4 krát za rok.

Súvisiace články:

Liečba porúch erekcie

Ako liečiť andropauzu?

Homocysteín – nový ukazovateľ ochorení, nový pohľad na liečbu

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

Užívať či neužívať betakarotén pred opaľovacou sezónou?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.