Vedeli ste...

Ako si doma pripraviť tinktúru?

tinktura_z_rastlin.jpg

Tinktúra je tekutý prípravok, ktorý sa vyrába vyluhovaním (maceráciou) rastlín v alkohole za účelom vyťažiť z nich látky, ktoré pomáhajú liečiť niektoré ochorenia. Takmer všetky liečivé byliny je môžné previesť na tinktúru, aj keď u bylín s vysokým obsahom slizov (napr. koreň ibišu) sú vhodnejšie skôr vodné výluhy. Príprava tinktúr je zvlášť užitočná pri rastlinách, ktorých účinné látky sa nerozpúšťajú alebo len slabo rozpúšťajú vo vode (esenciálne oleje, živice, alkaloidy…), takže príprava čaju, odvaru či záparu neposkytne taký liečivý účinok ako tinktúra. Ďaľšou výhodou alkoholových tinktúr je ich dlhá životnosť (pri správnom skladovaní vydržia aj niekoľko rokov), dobrá vstrebateľnosť, praktické dávkovanie, ktoré si môžete prispôsobiť zdravotnému stavu a v neposlednom rade ľahká príprava aj v pohodlí domova.

Pri výrobe tinktúr sa používajú čerstvé aj sušené byliny, kde môžeme využívať ich kvety, vňať, listy, plody či korene. Na základe toho akú rastlinu si vyberieme, a ktorú jej časť chceme spracovať, sa odvíja aj výber extrakčného činidla – alkoholu. Na prípravu tinktúr sa používa väčšinou 25-60% alkohol, v domácom prostredí je napríklad vhodná vodka. Pri mnohých bylinách postačuje 25% alkohol, ak však nepoznáte obsahové látky rastlín, volte radšej silnejší alkohol. Ďaľšou alternatívou, kde môžeme vyluhovať byliny, je rastlinný glycerol (glycerín) alebo jablčný ocot. Jedná sa o slabšie rozpúšťadlá ako alkohol, preto sa až tak nepoužívajú. V glycerole sa však lepšie rozpúšťajú triesloviny, preto sa niekedy v malom množstve pridáva do alkoholových tinktúr na zamedzenie zrážania trieslovín a iných látok, ktoré majú sklon k usádzaniu.

Pri rastlinách s vysokým obsahom éterických olejov (šalvia, dúška tymianová) sa odporúča  minimálne 45% alkohol, valeriana potrebuje aspoň 60% alkohol, kvet nechtíka lekárskeho a iné rastliny s obsahom živíc potrebujú pre úspešnú extrakciu dokonca 85-90% alkohol.

Príprava tinktúry

Pri príprave tinktúry sa riadime pomerom, ktorý udáva hmotnosť byliny k objemu rozpúšťadla (alkoholu), ktorým máme zaliať rastlinu, ako aj percento alkoholu, konkrétne:

Alchemilková tinktúra, 1:5, 25%   to znamená, že k jednému dielu byliny pridáme 5 dielov 25% alkoholu.

Vo všeobecnosti býva pomer hmotnosti rastliny k objemu alkoholu u mäkkých častí rastlín (vňať, listy, kvety) 1:5 a 1:3; pri koreňoch, kôrach a plodoch 1:3 až 1:1.

Postup:

Odváženú a na drobno rozomletú alebo narezanú rastlinu dáme do uzatvárateľnej nádoby (sklenenej alebo keramickej), zalejeme vypočítaným množstvom alkoholu (minimálne tak aby bol aspoň 1cm nad rastlinným materiálom). Ak nie sú byliny dostatočne ponorené môžu oxidovať – závisí to aj od charakteru byliny a od toho ako sme ju rozdrobili (materiál je dobré rozdrobiť na dostatočne malé čatice, nie však na prášok, aby sme neznížili kvalitu bylín a aby sa materiál neusádzal na dne). Niektoré korene (púpava, angelika) majú tendeciu „nasávať“ viac alkoholu a zväčšovať tak svoj objem, preto sa môže stať že za deň dva bude treba ešte pridať alkohol, aby sme zaistili, že bude materiál stále celý dostatočne zaliaty. Tinktúru premiešame, nádobu uzavrieme a uskladníme na tmavom mieste pri izbovej teplote na požadovanú dobu. Doba macerácia je obvykle 10-14 dní, existujú samozrejme aj výnimky, napríklad v prípade medovky postačujú na prípravu tinktúry aj 4 hodiny, zatiaľ čo koreň hadovníka vyžaduje až 6 týždňovú maceráciu, takže v prípade koreňov a kôry bohatej na triesloviny predĺžte dobu macerácie. Ak extrahujeme listy, treba nádobu každý deň pretrepať alebo premiešať, pretože zvyknú plávať na povrchu (zabránime tak neželanej oxidácii na povrchu).

Po uplnynutí potrebnej doby precedíme (pretlačíme) vzniknutý roztok (napr. cez gázu) do nádoby, v ktorej ju budeme skladovať, najlepšie liekovky z tmavého skla (dajú sa kúpiť v lekárni). Nepoužívame plastové ani kovové nádoby.

Príprava alchemilkovej tinktúry, 1:5, 25%

Ak mávate problémy s bolestivou alebo nepravidelnou menštruáciou, táto tinktúra sa vám určite hodí. Potrebujete na ňu 200g vňate alchemiky (dá sa kúpiť v lekárni), ktorú zalejete 1 litrom 25% alkoholu, dostaneme tak pomer 1:5 (k jednému dielu rastliny sme dali 5 dielov roztoku). 1 liter 25% alkoholu pripravíte zmiešanim napr. 630 ml cca 40% vodky (samozrejme neochutenej) s 370 ml vody. Pri niektorých rastlinách je vhodnejšie alkohol nezrieďovať. Použiť môžte aj 60% ethanol (spiritus dilutus) z lekárne. (Na prípravu 1 litra 25% alkoholu zmiešate približne 400 ml 60% etanolu so 600 ml vody). Nádobu pretrepte a premiešajte, nechajte ju stáť pri izbovej teplote na tmavom mieste 10-14 dní. Po tejto dobe zmes preceďte cez gázu do nádoby, v ktorej ju budete skladovať.

Príprava iných tinktúr:

 • Tinkúra z valeriány, 1:5, 60-80%, macerácia 7-10dní
 •          – vhodná pri nespavosti a na ukľudnenie
 • Tinktúra z vňate repíka,1:5, 25%, macerácia 7-10 dní
 •          – vhodná pri ochoreniach žlčníka a tráviaceho traktu
 • Tinktúra z listov púpavy, 1:3, 25%, macerácia 2-3 týždne
 •          – vhodná pri zlom trávení, podporuje vylučovanie žalúdočných šťiav a žlče, podporuje činnosť pečene
 • Tinktúra z koreňa púpavy, 1:2, 40%, macerácia 14 dní
 •          – vhodná pri zlom trávení, podporuje vylučovanie žalúdočných šťiav a žlče, podporuje činnosť pečene
 • Tinktúra z listov medvedice lekárskej, 1:5, 60%, macerácia 3 týždne
 •           – vhodná pri zápaloch močových ciest
 • Tinktúra z vňate medovky, 1:5, 60%, macerácia len 4-8 hodín
 •           – vhodná pri nespavosti, nervozite, nekľude, pri tráviacich ťažkostiach najmä spojených s plynatosťou a kŕčmi
 • Tinktúra z vňate nechtíka, 1:5, 25%, macerácia 10-14 dní
 • –          – vhodná pri zápalových ochoreniach, najmä tráviaceho traktu          
 • Tinktúra z kvetov nechtíka, 1:3, 90% (kvôli živiciam treba silnejší alkohol), macerácia 3-4 týždne
 •             – vhodná pri zápalových ochoreniach, najmä tráviaceho traktu              
 • Tinktúra z vňate žihlavy, 1:2 až 1:3, 25%, macerácia 2-3 týždne
 •             – vhodná pri reumatizme, dne, obličkových ochoreniach, chudokrvnosti, zápaloch močových ciest
 • Tinktúra z vňate mäty piepornej, 1:5, 45-60%, macerácia 10-14 dní
 •             – pri poruchách trávenia, nafukovaní a kŕčoch
 • Tinktúra z listov šalvie, 1:3, 45-60%, macerácia 14 dní
 •             – tinktúra má protizápalové a antibaktriálne vlastnosti, pri akútnych aj chronických ochorenia tráviaceho traktu
 • Tinktúra z vňate rebríčka (myší chvost), 1:5, 25%, macerácia 2-3 týždne
 •             – zvyšuje chuť do jedla, vhodná pri hnačkách aj na podporu trávenia
 • Tinktúra zo semien ostropestreca mariánskeho, 1:2, 60%, macerácia 14 dní
 •             – regenerácia pečene
 • Tinktúra zo zázvoru, 1:3, 60-80%, macerácia 2-3 týždne
 •             – vhodný na podporu trávenia i podporu imunity
 • Tinktúra z kvetov rumančeka, 1:5, 45-60%, macerácia 7 dní
 •             – rumanček pôsobí dezinfekčne pri ochoreniach žalúdka i čriev

Kombinované tinktúry

Kombinované tinkúry sú trochu zdĺhavejšie na prípravu, pri niektorých bylinách však poskytujú oveľa viac účinných látok ako obyčajná tinktúra. Pri takýchto tinktúrach sa pripraví zvlášť tinktúra podľa vyššie uvedeného postupu, ktorá sa zmieša s odvarom z tej istej byliny (viac o príprave odvaru v článku Ako si správne pripraviť čaj). Výhodou takéhoto postupu je, že získame látky, ktoré sú rozpustné najmä v alkohole (napr. esenciálne oleje) a zároveň látky, ktoré sa dobre rozpúšťajú vo vode (napr. polysacharidy). Takýto postup je užitočný napr. pre koreň echinacei a omanu. Treba však dať pozor, aby sme pri spojení oboch tekutín (alkoholovej a vodnej) stále zachovali výsledný obsah alkoholu. Pri takomto postupe je nevyhnutné tinktúru pred každým použitím dobre pretrepať.

Tinktúry sa užívajú vo forme kvapiek (kvapkátko si viete kúpiť v lekárni za pár centov), pričom dávkovanie je do určitej miery špecifické pre každú rastlinu a aj ochorenie, ktoré chceme liečiť. Vo všeobecnosti sa užíva 15-25 kvapiek 3xdenne, tinktúru môžte nakvapkať na lyžičku, do vody alebo aj do čaju (teplého alebo vlažného, nie vriaceho).

Súvisiace články:

Ako si pripraviť čaj? 

Ako a prečo si pripraviť magnéziové telové maslo?

Vápnik-ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?

Olejová terapia

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

16 Responses

 1. Dobrý deň, chcela by som si spraviť tinktúru z rakytníka (plody) a potom aj zo šípok. Koľko % alkohol by ste mi odporučili použiť a prípadne v akých dávkach ich užívať na podporu imunity? Macerácia sa má robiť v neprehliadnej nádobe, alebo stačí obyčajná sklenená? Ďakujem

  1. Dobrý deň Mariana, v oboch prípadoch by mal stačiť aj 40% alkohol, plody rozdrviť, macerovať cca 3 týždne. Neprehľadná nádoba by bola lepšia, ale ak dáte tinktúru na tmavšie miesto, tak je to v poriadku. Dávkovať môžete 15-25 kvapiek 3x denne. Pekný deň!

 2. Chcem sa spytat ci sa mozu uzivat viacere tinktury – napr. rano salviovu, na obed kapucinku a vecer nechtikovu? A este jedna otazka – maju sa uzivat ako kura pravidelne niekolko tyzdnov alebo len ked sa vyskytne nejaky problem, napr. bolest hrdla ci traviace tazkosti. Dakujem

  1. Dobrý deň, závisí od toho aká tinktúra a na aký problém sa užíva. Dá sa užívať krátko iba v prípade potreby, napr. Kapucínka ako podporná liečba pri zápale močových ciest, ale aj ako prevenčná kúra niekoľko týždňov, napr. Echinacea alebo Kapucínka na podporenie imunity počas chrípkovej sezóny a podobne. Kombináciu, ktorú spomínate, môžete užívať, šalvia by sa však nemala užívať dlhodobo. Pekný deň!

 3. Je mozne dobu luhovania urychlit napr. zohriatim alkoholu ?

 4. Dobry den
  Mam k Vam otazku ako vyrobit tinkturu z korena maral. Pouzit mam 60 alebo 80 percentny lieh a v akom pomere. Dakujem

  1. Dobrý deň, podľa mňa 60% stačí, v pomere 1:3,prípadne 1:5, macerovať 2 týždne. Pekný deň!

 5. Dobrý deň, poprosím o radu – či sa robí alkoholová tinktúra aj zo semiačok maku – alebo len z kvetu? O tej z okvetných lístkov sa dá dočítať, ale o tej zo semiačok len veľmi málo, preto budem vďačná za každú info o príprave a účinkoch.. Vopred veľmi pekne ďakujem

 6. Dobrý deň, akú tinktúru by ste mi odporučili na hojenie rán a jaziev ?

 7. Dobry den.

  Ako najlepsie vyrobim tinkturu z medvedieho cesnaku?

  Ak som dobre ratal. Mozem zaliat cca 312g nadrobno nakrajaneho medvedieho cesnaku litrom 38%-nej vodky alebo alebo 480g 60%-nym alkoholom z lekarne? Je hlupost na medvedi cesnak pouzivat silnejsi ako 60%-ny alkohol?

  Ako dlho ho treba macerovat? Je lepsie macerovat na svetlom mieste (nie priame slnecne ziarenie) alebo v tme?

 8. Dobrý deň. Chcel by som si spraviť tinktúru z Lastovičníka väčšieho ale nikde nemôžem nájsť pomer a ani popis z ktorej časti ju vyrobiť…či stonka alebo stačia listy…Mám asi 3-decovu zelenú malú fľašku z bylinného sirupu. Koľko percentný alkohol my bude na to stačiť ? Jedná sa o to že mám bradavicu a mám aj kamarátku ktorá ich má viac a väčšie, viete mi poradiť ? ďakujem pekne Martin z Prievidze.

 9. Dobrý deň, chcela by som si urobiť hlohovú a imelovú tinktúru, viete mi poradiť, ako na to?

 10. Dobrý deň, poprosím o radu mám sušené sladké drievko, chcem z neho urobiť tinktúru, poradíte mi, koľko percentný alkohol treba a ako dlho sa maceruje?

 11. Dobry den,
  chcel by som sa spýtať , či môže byt problem, ak sa medvedí cesnak luhoval 3 týždne? Luhoval sa v alkohole 40% …. neviem sa zbaviť pocitu , ze cítim aceton….

 12. Dobry den prosim Vas ako dlho sa moze uzivat salviova tinktura. A ako je najlepsie uzivanie pre dospeleho a pre deti? Dakujem.

Komentáre boli uzavreté.