Výživové doplnky pre tehotné : rozdielny obsah vitamínov a minerálov

PoradňaKategória: Tehotenstvo a dieťaVýživové doplnky pre tehotné : rozdielny obsah vitamínov a minerálov

Dobrý deň,
čítala som na Vašej stránke článok o výživových doplnkoch pre tehotné ženy, v ktorom uvádzate aj jednotlivý obsah vitamínov a minerálov vo viacerých výrobkoch. Na internete je množstvo výrobkov, napr. pôvodom z USA (ktoré ale nie sú u nás dostupné v lekárňach), viď napr. odkaz na web stránku:(nejde mi o robenie reklamy touto cestou)
http://lifetimevitamins.com/women-s-health/pro-prenatal.html
kde som si všimla, že obsah jednotlivých vitamínov a minerálov je niekoľkonásobne vyšší (nakoľko sa užíva až 6 tabliet denne) ako napr. výrobky uvádzané vo Vašom článku a tiež sú vyššie ako odporúčané denné dávky. Sú také vysoké množstvá ešte bezpečné pre tehotnú ženu aj očakávané bábätko? 
S pozdravom, Katarína

Odpovede

Dobrý deň Katarína, ja osobe si myslím, že tehotná žena, keď sa správne stravuje, nemusí dopĺňať multivitamínové komplexy, stačí len kyselinu listovú počas plánovania tehotenstva a prvý trimester, kvalitné omega-3-kyseliny (ktorých máme v strave vo všeobecnosti nedostatok, napr. rybí olej Nutraceutica), dobre využiteľné magnézium (tehoté ženy maju často deficit, pomáha zvládať mnohé tehotenské tažkosti), prípadne železo (až po odporučení lekára, obvykle až v poslednom trimestri), inozitol je tiež fajn. Čo sa týka ostatných vitamínov, minerálov a stopových prvkov nedá sa to zovšeobecniť. Napr. neviem, či v USA fortifikujú soľ alebo iné potarviny jódom ako u nás, ak nie, je možné, že tam má populácia vyšší deficit jódu  ako u nás a potom môže byť dopĺnanie jódu (aj vo vyšších dávkach) u tehotných veľmi prospešné. Prevenčné užívanie vitamínu A a betakarotenu (provitamín vitamínu A) je u zdravej tehotnej ženy (ako aj u väčšiny normálnej populácie) podľa mňa zbytočné aj v nízkych dávkach. B-vitamíny tiež u ženy, ktorá má normálnu výživu a neprevracia polovicu tehotenstva, nie sú nevyhnutné. Vitamín C v dávke 1000mg je pre tehotnú ženu podľa mňa zbytočne veľa, kedže céčko sa dá získať z mnohých zdrojov a keď to skombinuje ešte s nejakým céčkom (napr. počas nejakého ochorenia), tak už treba sledovať dávky a postupne vysadzovať, pretože to môže byť pre tehotnú veľa. Efektívnejšie je dať si menšie dávky viackrát. Mágnézium je v tomto doplnku, čo ste poslali vo veľmi zle vstrebateľnej soli, takže o dávku tam nejde, pretože aj dvojnásobná v takejto nedobrej forme môže byť v prípade kŕčov slabá. Železo sa mi v takýchto mulťákoch nepáči, pretože tehotné ženy musia často aj tak užívať železo predpísané od lekára atď. Takže asi tak, o tom by sa dalo písať veľa:), všetko závisí od stravovania tehotnej ženy, nedá sa to paušalizovať. Ale ani vyššie dávky tehotnej neuškodia, skôr sú zbytočné, a niekedy majú na svedomí deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou. A v neposlednom rade, nie je dôležitá len dávka ale aj sol v akej je napr. minerál viazaný, kde vstrebateľnosť môže byť výrazne odlišná, taktiež by sa v prípade multivitamínových prípravkoch (nie len pre tehotné) dalo polemizovať o vhodnosťi rôznych kombinácií vitamínov a minerálov, ktoré sa môžu navzájom ovplyvňovať. Pekný deň želám!

Vaša odpoveď

8 + 2 =