Serapeptáza

Dobrý deň. Som 6m po pľúcnej embólii (sukcesívna, viacero blokov v oboch pľúcach) s následným zistením zvýšeného tlaku v pľúcach, difúznej aterosklerózy a trombofílie. Užívam ACE inhibítory, beta-blokátor a Fragmin. Warfarín som odmietol. NSAID mám zakázané kvôli krvácavosti žalúdka. Keď som sa lekára opýtal na jeho názor, či by som nemal začať užívať serapeptázu, reagoval s tým, že zbytočne budem zaťažovať organizmus. Prosím o vysvetlenie, v čom by mohol byť organizmus serapeptázou zaťažený a aj o Váš názor na vhodnosť/nevhodnosť jej užívania v mojom prípade, prípadne dávku a dobu.
Ďakujem.

Odpovede

Dobrý deň Vladimír, neviem ako to pán doktor myslel. Na začiatku liečby systémovou enzymoterapiou sa môžu niekedy objaviť hnačky alebo žalúdočné ťažkosti, ale obvykle stačí znížiť dávkovanie alebo to samé ustúpi, o inej záťaži neviem. Čo však môže byť u vás  problém je, že serapeptáza zamedzuje zrážaniu krvi, čo môže byť v niektorých prípadoch užitočné. Vo vašom prípade by to bez dôsledného monitorovania krvnej zrážanlivosti (čo predpokladám, že u vás vzhľadom na fragmin prebieha) mohlo byť nebezpečné (zvýšené riziko krvácania). Serapeptáza sa pri kombinácii s liekmi, ktoré zabraňujú/ovplyvňujú zrážaniu krvi (heparíny-fragmin, warfarin a podobne) môže užívať len pod dohľadom lekára a pri pravidelnom monitorovaní krvnej zrážanlivosti. Už aj samotný Fragmin má veľmi úzku terapeutickú širku, to znamená, že interval kedy už zaberie a kedy je to už veľa je veľmi malý, preto si treba dávať pozor pri kombinácii s liekmi, ktoré vedia nejakým spôsobom zrážanie krvi ovplyvňovať. Serapeptáza sa javí ako skvelý a účinný enzým, bohužial nedostatočne preskúmaný, aj čo sa týka bezpečnosti a kombinácie s inými liekmi, preto sú lekári často k nej nedôverčiví, obzvlášť u rizikových pacientov. Čo sa týka dávkovania, nikto ho zatiaľ presne u konkrétnych diagnóz nestanovil, takže je to také skúšanie (obvykle 30 000-250 000IU denne). Zvykne sa začinať  vyššou dávkou a udržiavacia dávka je potom nižšia. Doba liečenia byvá aspoň 3 mesice. Môj názor: Ak vám to lekár odsúhlasí, vyskúšajte to. Veľa zdravia želám!

S pozdravom PharmDr. Zuzana Bugárová

Dobrý deň pani doktorka, ďakujem za odpoveď. Zrážanlivosť krvi mi nikto nekontroluje, vraj pri Fragmine to nie je potrebné. Beriem maximálnu dávku (2 x 10000 IU). INR v deň PE (1,23), pri prepusteni z nemocnice po 10 dňoch Fragmin-ácie (1,13), a po ďalšom mesiaci (0,93). Takže na mňa ten Fragmin pôsobí čudne :-) Teraz som už 5 mesiacov bez kontroly. Pred PE som ako bylinkár užíval na riedenie krvi Hlivu ustricovú, čaj z kvetov Pagaštana konského a pod., v nemocnici som to všetko prerušil, posledné 4 mesiace to užívam, popri Fragmine, opäť. Ako keby viac účinkovala príroda, než Fragmin. Ďakujem za upozornenie na riziká z interakcií, hneď sa objednávam na kontrolu. Bežné drobné krvácania (holenie, kuchyňa,…) sa zastavujú do 1 min. S tou serapeptázou to skúsim, požiadam obvodnú lekárku o dohľad, ak nie, tak laboratórium mám kúsok od bydliska a INR stojí tuším cca 1€, takže kľudne aj obdeň. Ešte raz ďakujem.

Vaša odpoveď

8 + 13 =