prosím o radu k očnej inštalácii oftaquix

PoradňaKategória: Tehotenstvo a dieťaprosím o radu k očnej inštalácii oftaquix

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať ako je škodlivé užívanie oftaquix 5mg/ml očná inštalácia. K možnému tehotenstvu. Spomínané lieky som začala užívať pred 2,5tyzdon a v tomto období som mala aj ovuláciu a nechránený styk menštruáciu mám až k 9.6 takže potvrdené nemám nič ale naplasili má známi že to čo som brala a vlastne ešte by som aj mala brať ďalších 12dni mi môže uškodiť ak by som bola tehotná (nejaká vada na dieťatku)
Prosím o odpoveď

Odpovede

Dobrý deň, 
v SPC (súhrn charakteristických vlastností lieku) sa píše:
,,Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití levofloxacínu u gravidných žien. Štúdie na zvieratách nepreukázali priame alebo nepriame účinky z hľadiska reprodukčnej toxicity (pozri časť 5.3). Nie je známe potenciálne riziko u ľudí. Oftaquix 5 mg/ml očná roztoková instilácia sa má používať počas gravidity len vtedy, keď je potenciálny prínos vyšší ako potenciálne riziko pre plod.”
Vstrebávanie liečiva z očných kvapiek do telového obehu je minimálne a hladiny lieku sa počítajú v nanogramoch (0,000 000 001 g)/ml. Takže riziko je veľmi nízke, takmer žiadne. Ak by sa u Vás ale potvrdilo tehotenstvo, konzultujte používanie lieku s lekárom.

Vaša odpoveď

7 + 12 =