Zápcha

Dobré tipy na zvládnutie zápchy

Ako predchádzať zápche

Konzumácia aspoň 30 gramov vlákniny (asi 4 porcie zeleniny alebo ovocia) spolu so 6 – 8 pohármi vody denne je spoľahlivá prevencia pred vznikom zápchy. K ďalším opatreniam patrí pravidelný pohyb, najlepšie aeróbna aktivita, ktorá podporuje peristaltiku (pohyblivosť) čriev.

Niektorí odborníci odporúčajú proti zápache užívanie vitamínu C 500 mg  a magnézia 400 mg, ak tieto dávky nie sú postačujúce, je možné ich dočasne zvýšiť (vitamín C až do dávky 5000 mg a magnézium 1000 mg), po odoznení problémov by sa však mali postupne znížiť na pôvodné dávky. Pozor, príliš vysoké dávky môžu spôsobovať hnačku.

Dôležité je zaviesť pravidelný režim vo vyprázdňovaní, ideálne je si zvyknúť chodiť na toaletu v  približne rovnakú dobu a vymedziť si dostatok času. Zavedenie tohto režimu niekedy trvá dlhšiu dobu, dôležité je sa nedať odradiť počiatočným neúspechom.

Pri opakovaných problémoch sa odporúča vylúčiť alebo obmedziť niektoré jedlá a nápoje ako biela múka a výrobky z nej (chlieb, pečivo), biela ryža, čierny čaj, varená mrkva, banány, čokoláda s vysokým obsahom kakaa a sladkosti. Dôležitý je aj pitný režim – aspoň 2 litre tekutín denne a prvým pohárom treba začať už ráno nalačno.

Prírodné preháňadlá

Okrem vyššie uvedených prostriedkov môžete vyskúšať skorocelové a ľanové semená. U preháňadiel však neplatí prírodné rovná sa najšetrnejšie. Senný list je pomerne účinné preháňadlo, či už vo forme čajoviny, roztoku viazaného na lekársky predpis, alebo vo forme kociek (REGULAX). Môže však u citlivých jedincov vyvolať bolestivé kŕče a u tehotných žien sa vôbec neodporúča (vyvoláva prekrvenie panvovej oblasti, čo môže viesť k predčasnému pôrodu).

K ďalším prírodným prípravkom patria kocky FRUCTOLAX, obsahujú vlákninu, figy, laktózu, rebarboru a tamarind, používajú sa večer, s veľkým pohárom vody.

Pri pravidelnom používaní môže aj pri chronických problémoch pomôcť aloe vera. Táto rastlina podporuje činnosť čriev, je to liek na takmer všetky žalúdočné ťažkosti, okrem toho obsahuje množstvo vitamínov (B1, B2, kyselina listová – B4, B6, C, E a A), esenciálnych aminokyselín (lyzín, valín, methionín, leucín, fenylalanín, tryptofán), minerálov a stopových prvkov (vápnik, draslík, zinok, železo, chróm, horčík, meď) a enzýmov, podporuje trávenie a reguluje vylučovanie. Existuje vo forme tabliet alebo 100% džúsu.

Chlorella – je sladkovodná riasa, ktorá obsahuje 8 aminokyselín, vitamíny, minerály, chlorofyl, mastné kyseliny a vlákninu, má schopnosť zlepšovať funkciu čriev, pôsobí detoxikačne na pečeň, slúži ako potrava pre prospešné  črevné baktérie, absorbuje jedy obsiahnuté v črevách a podporuje normálnu činnosť čriev. Existuje vo forme prášku alebo tabliet.

Spirulina – je sladkovodná riasa, ktorá je zdrojom prirodzených ľahko spracovateľných bielkovín a chlorofylu. Obsahuje minerály ako je železo, vápnik, horčík, selén, chróm, lítium alebo mangán, chlorofyl, osem esenciálnych aminokyselín, vitamín K, nenasýtenú mastnú kyselinu gama-linoleovú a vysoké množstvo antioxidačných látok. Účinkuje podobne ako chlorella.

Zelený jačmeň– sa získava zo sušenej šťavy z výhonkov z mladého jačmeňa, má vysoký obsah betakaroténu, vitamínu C, E a vitamínov radu B – B1, B2, B3, B6, biotínu, kyseliny listovej, kyseliny pantotenovej a bielkovín. Má podobné účinky ako spirulina a chlorella a o niečo vyššiu cenu.

Zelený jačmeň, spirulina a chlorella sú vhodné najmä pri zápchach a tráviacich problémoch vyplývajúcich z nekvalitnej stravy. Ich účinok nastupuje po dlhšom užívaní, je treba prijímať dostatočné množstvo tekutín.

Tipy pri zápche

Účinným a hlavne bezpečným spôsobom (vhodným aj pre deti) pri miernych problémoch s vyprázdňovaním je vypiť pohár teplej vody, najlepšie ráno nalačno.

Ricínovvý olej sa môže vmasírovať do oblasti brucha a podbruška a prikryť fľašou s horúcou vodou alebo termoforom na 20-30 minút.

Na pitie sú vhodné čaje z rumančeka, púpavy a lopúcha, ktoré podporujú činnosť čriev a sekrečnú činnosť sliznice tráviacej sústavy alebo priamo čajoviny s laxatívnym účinkom ako senna alebo rešetliak Purshov, ktoré ale môžu vyvolávať kŕče alebo bolesti brucha. Pri častom používaní môže dôjsť k vzniku závislosti.

                                                      …čítať viac o Zápche

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana