Pálenie záhy, reflux

Liečba refluxu a pálenia záhy

Mechanizmus účinku liekov pri refluxe alebo pálení záhy spočíva v neutralizovaní už vzniknutej žalúdočnej kyseliny alebo v blokovaní produkcie kyseliny, prípadne sa podporuje činnosť pažeráka, aby sa požitá potrava posúvala do nižších častí tráviacej sústavy.

Na neutralizáciu kyselín sa používajú antacidá. Sú to zlúčeniny vápnika, horčíka a hliníka. Vyrábajú sa vo forme žuvacích tabliet s rôznou príchuťou alebo ako tekuté  suspenzie na okamžité použitie. Sú dobre znášané, voľnopredajné, ich nevýhodou je krátky účinok a na erozívne formy refluxu sú neúčinné. Horčík navyše môže spôsobovať hnačku, vápnik a hliník zápchu. Sú vhodné pri príležitostnom pálení záhy ako rýchla pomoc – nástup účinku približne 20 minút: 

TUMS, MAALOX, TALCID – žuvacie tablety

GAVISCON – žuvacie tablety a suspenzia, má navyše látku, ktorá obalí sliznicu a chráni ju tak pred pôsobením kyseliny

ANACID, MAALOX – suspenzie na pitie v jednorazových vreckách

GASTROTUSS – sirup vo vreckách na jednorazové použitie alebo v sklenených liekovkách, vhodné aj pre tehotné ženy a deti (GASTROTUSS BABY). Na rozdiel od iných antacíd vytvára na pažeráku ochrannú vrstvu, ktorá chráni pažerák pred podráždením kyselinou.

Všetky antacidá by sa mali dávať po jedle, najlepšie tak 1-2 hodiny po najedení, kedy sa končí neutralizácia žalúdočnej štavy potravou a dochádza k maximálnej sekrécii kyseliny HCl. Ak užívate aj iné lieky, mali by sa podávať s odstupom najmenej dvoch hodín od antacíd. Antacidá obsahujúce hliník sa nemôžu kombinovať s citrusovými plodmi!

Na blokovanie tvorby kyseliny sa používajú antagonisti H-2 receptorov a blokátory protónovej pumpy.

Antagonisti H-2 receptorov zabraňujú vylučovaniu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku blokovaním histamínových receptorov. Ich účinok nie je taký rýchly (nástup účinku 70 minút) ako u antacíd, trvá však dlhšie. Vhodné sú pri ľahkých formách refluxnej choroby, najmä ak príznaky nie sú každý deň, kedy sa uplatňuje tzv. on demand terapia – podľa potreby. Užívajú sa zvyčajne nalačno, 1-2 tablety denne, najlepšie večer do 18. hodiny. Nie sú vhodné na erozívne formy, pretože ich účinok nie je dostatočne silný na zhojenie pažeráka. Niektoré sú dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu (RANISAN 75 mg tablety).

K ďalším liekom blokujúcim produkciu žalúdočnej kyseliny patria inhibítory protónovej pumpy. Sú to najúčinnejšie liečivá používané v liečbe refluxu a pálenia záhy. Ich účinok je dostatočne silný na to aby sa sliznica pažeráka stihla zhojiť. Používajú sa pri erozívnych formách refluxu, ako krátkodobá (pri akútnom zápale pažeráka 4-8 týždňov do zhojenia) i dlhodobá liečba. Ich účinok trvá v porovnaní s predchádzajúcou skupinou liekov dlhšie, väčšinou postačuje jedna dávka denne, ráno nalačno, niekedy je nutné zvýšiť dávku na 2 tablety – ráno a večer nalačno, najmä pri nočných problémoch s návratom potravy do pažeráka. Voľnopredajné sú:

PANTOLOC CONTROL 20mg (7 a 14 tabletové balenie)

NOLPAZA  20mg (7 a 14 tabletové balenie)
 

Lieky viazané na lekársky predpis

Ďalšie možnosti liečby

Pri neúspechu medikamentóznej liečby alebo pri jej nedostatočnom účinku môže lekár zvážiť endoskopickú liečbu. Spočíva v roztiahnutí zúženého úseku pažeráka tzv. dilatátormi, ktoré sa zavádzajú do pažeráka pomocou endoskopu. Ďalšou možnosťou je rekanalizácia zúženého úseku pažeráka pomocou lasera, čo sa tiež robí endoskopicky. Niekedy sa  do oblasti zúženia pažeráka endoskopicky zavádza tzv. stent, čo je trubica (plastická alebo kovová), ktorá sa na dlhšiu dobu vloží do zúženého miesta a tak ho prakticky rozširuje natoľko, aby pacient mohol hltať.

Poslednou možnosťou je chirurgická liečba, kedy sa zúžená časť pažeráka odstráni a buď sa nahradí umelou protézou, alebo sa skrátený pažerák napojí na žalúdok.

Súvisiace články:

O ktoré živiny nás oberajú lieky proti žalúdočnej kyseline?

Naozaj nám chýba jód?

Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana