Ochorenia očí

Zapálené a červené oči

Pri podráždených a červených očiach sa používajú dva druhy očných liekov-očné antiseptiká, ktoré potláčajú nehnisavé zápaly očí, druhým typom sú očné kvapky odstraňujúce začervenanie podráždených očí, krátkodobo sa používajú aj na liečbu alergického zápalu spojoviek.

Antiseptika sú látky, ktoré pôsobia bakteriostaticky (zastavujú rast baktérii) alebo baktericídne (usmrcujú baktérie) na citlive mikroorganizmy. Očné antiseptika sú vo forme kvapiek, roztokov alebo mastí. Používajú sa na terapiu neinfekčného zápalu spojiviek (konjuktivitídy), k očným výplachom, či pri podráždení oka cudzím telesom. Maste sa aplikajú aj pri ľahkom poškodení očných viečok. Ak pri aplikacii očného antiseprika nedochádza k vymizmutiu ťažkostí do siedmych dní, pri hnisavej sekrécii z oka, poleptaní alebo zhoršení zrakovej ostrosti treba vyhladať lekára.

OPHTAL

  1. – Ophtal je očná voda, účinnou látkou je kyselina boritá – antiseptikum s miernym antibakteriálnym účinkom.
  2. – Liečba neinfekčného zápalu oka, k výplachom oka pri poleptaní, k očným obkladom pri zápaloch očných viečok (jačmeň), doplnková liečba.
  3. – Užívanie: očný kúpeľ sa aplikuje obvykle 3-5x denne. Vaničku treba naplniť roztokom do polovice, pacient oprie vaničku o okraj očnice, mierne nakloní hlavu a oko ponorí do kúpeľa, pričom pomalými pohybmi oka umoží kontakt roztoku s celým povrchom očnej gule. Dĺžka jednej aplikácie je 2-5 minút. Roztok sa môže do oka aj kvapkať alebo sa môže použiť na obklady.

OPHTALMO-SEPTONEX kvapky/očná masť

  1. – Liek je dostupný vo forme očných kvapiek i mastí, účinná látka je karbetopendecinium – antiseptikum s dobrým antibakteriálnym účinkom.
  2. – Liečba akútnych i chronických nehnisavých zápalov spojiviek, nehnisavých zápalov očných viečok a rohovky.
  3. – aplikácia kvapiek: pri akútnom stave jedna kvapka do postihnutého oka každú hodinu, neskôr každé dve hodiny; pri chronickom stave jedna kvapka 3-4x denne.
  4. – aplikácia očných mastí: 3-5x denne, pri kombinácii s kvapkami aplikovať po nakvapkaní kvapiek alebo na noc.

 

Červené oči patria k najčastejším očným ťažkostiam, kedy pacienti hľadajú pomoc v lekárni. Prejavujú sa začervenanými očami v dôsledku zvýšeného prekrvenia, pálením očí, svrbením, opuchom. Dôvodom začervenaných očí môže byť len bežné podráždenie oka (vetrom, prachom, šošovkami, cudzím telesom, dymom..) alebo môže ísť o zápal či alergiu.

Keď prevláda pocit svrbenia a opuch ide pravdepodobne o alergiu. Voľnopredajné kvapky Vám síce pomôžu s príznakmi alergie (oči), väčšinou však nie sú vhodné na nepretržitú a dlhodobú aplikáciu (maximálne dva týždne). Takže ak máte podozrenie na alergiu, najlepšie je navštíviť alergológa, ktorý Vám predpíše vhodnú liečbu. Ďaľší dôvod na návštevu lekára je začervenanie očí sprevádzané hnisavým či vodnatým sekrétom. Tu už môže ísť o infekčný zápal spojiviek vyvolaný baktériami, vírusmi, chlamýdiami alebo môže ísť o mykotickú infekciu. Samoliečba infekčných konjuktivitíd nemusí byť postačujúca.

Na liečbu začervenaných očí sa používajú tzv. lokálne sympatomimetika (tetryzolin, nafazolin, fenylefrin). Tieto liečivá spôsobujú stiahnutie ciev, čím sa zníži prietok krvi, zmenší sa opuch a prekrvenie očí. Používajú sa aj u alergického zápalu spojiviek, často v kombinácii s protialergickým liečivom.

VISINE CLASICC,  SENSILUX kvapky

  1. – Očná roztoková instilácia (tetryzolín) sa používa pri prekrvení a opuchu spojoviek v dôsledku podráždenia očí vyvolaného dymom, prachom, vetrom, chlórovanou vodou, svetlom, kozmetickými prípravkami alebo kontaktnými šošovkami. Tiež sa môže používať na odstránenie ťažkostí u alergických zápalov, napr. sennej nádche alebo precitlivení na peľ.
  2. – Ak nedôjde k úľave najneskôr do 48 hodín, alebo ak podráždenie či sčervenanie očí pretrváva, alebo sa dokonca zintenzívňuje, treba prerušiť liečbu a vyhľadať lekára.
  3. – Nadmerné používanie tohto lieku môže spôsobiť sčervenanie očí, liek sa užíva obvykle v dávke 1 kvapka 2-3x denne.
  4. – Nesmie sa aplikovať na kontaktné šošovky.

OPHTALMO – EVERCIL kvapky

  1. – Liek obsahuje okrem hlavného liečiva (fenylefrín) aj eskulín, ktorý priaznivo ovplyvňuje zvýšenú proepustnosť a lomivosť kapilár, používa sa aj ako ochranná látka proti účinkom svetelného žiarenia.
  2. – Pri zdĺhavých  nebakteriálnych zápaloch spojoviek, predovšetkým alergického pôvodu, stavy akomodačnej astenopie, podráždenie spojoviek vetrom, prachom, dymom, prípadne inými dráždivými látkami z vonkajšieho prostredia.
  3. – Aplikácia: 1 kvapka 1–3-krát denne alebo 1 kvapka pri ťažkostiach, medzi jednotlivými dávkami by mal byť časový odstup najmenej 4 hodiny.
  4. – Nesmie sa aplikovať na kontaktné šošovky. 

SANORIN – ANALERGIN kvapky

  1. – Kvapky obsahujú dve liečivá – nafazolín, ktorý sťahuje cievy a tak zamedzuje sčervenaniu oči (v prípade aplikácie do nosa pôsobí ako dekongescent-uvoľňuje upchatý nos) a antazolín, ktorý pôsobí proti alergii.
  2. – Liek možno aplikovať do nosa aj do očí.
  3. – Používa sa pri alergickom zápale mihalníc a spojoviek, astenopické ťažkosti; pri chronickom zápale spojoviek a ako doplnková liečba vernálneho kataru spojoviek.
  4. – Aplikuje sa v dávke 1–2 kvapky 3–4-krát denne,  vyvarovať sa treba dlhodobého používania.

Poznámka: Novinkou na trhu je očná instilácia Ectoin, ktorá je určená na prevenciu a liečbu priznakov alergického zápalu spojoviek. Môže sa používať spolu s kontaktnými šošovkami. Jej výhodou je aj balenie – 10 ampuliek,  kedže väčšinu kvapiek je možné po otvorení používať len mesiac, nevýhodou trochu vyššia cena.

                                                                …čítať viac o Ochoreniach očí

Súvisiace články:

Hojenie po zákrokoch a poraneniach

Ochorenia vyžadujúce liečbu u lekára

Unavené a suché oči

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana