Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída u dospelých

Príčinam a prejavom seboroickej dermatitídy (SD) sa venujeme v článku Čo je mliečna chrasta?

Voľba správneho spôsobu liečby závisí od viacerých faktorov. Rozlíšiť treba medzi liečbou dieťaťa a dospelého, prihliadať treba na závažnosť ochorenia, prítomnosť infekcie (bakteriálna, kvasinková) a v neposlednom rade na lokalizáciu ochorenia (vlasatá časť, tvár, hrudník…).

Samoliečbou sa liečia miernejšie formy seboroickej dermatitídy, hlavne u malých detí. U dospelých je ochorenie chronické a recidivujúce (opakujúce), preto je často nevyhnutná návšteva lekára, ktorý Vám môže predpísať efektívnejšiu terapiu, ktorá sa často  dopĺňa aj voľnopredajnými prípravkami – šampóny, krémy atď.

Šampóny volíme ak sa SD vyskytuje vo vlasatej časti hlavy. U ťažších stavov sa do vlasatej časti aplikujú aj roztoky a mlieka, zriedkavo maste (kortikosteroidné – viazané na lekársky predpis). Ďalej sa v liečbe vlasatej časti, najmä dojčiat, používajú oleje (minerálne, rastlinné), ktoré sú schopné odstrániť nánosy šupín. Obľúbené sú aj gély, pretože nezanechavajú vo vlasoch mastný pocit. Všeobecne však platí pravidlo, že krémy a mlieka sa používajú na tvár a telo a šampóny a roztoky na SD vo vlasatej časti.

Liečba SD u dospelých zvykne byť trochu komplikovanješia ako u dojčiat. Terapia býva dlhodobá, ochorenie má sklon k recidívam – ťažkosti sa zvyknú vracať, preto vyžaduje komplexnejší prístup a často aj návštevu dermatológa. Používajú sa šampóny a iné lokálne lieky s obsahom keratolytických (odstraňujúcich šupiny), antimykotických (protiplesňových), v ťažších prípadoch kortikosteroidných (protizápalových) prísad a ich kombinácie.

 

Seboroická dermatitída vo vlasatej časti hlavy

Ak ochorenie postihuje vlasatú časť aplikujú sa predovšetkým šampóny vyvinuté špeciálne pre seboroickú dermatitídu vo vlasoch, ktoré sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu (viď nižšie) a väčšinou postačujú na potlačenie ťažkostí.

Pri ťažšom priebehu SD, ktorá nereaguje dostatočne na šampóny treba navštíviť dermatológa, ktorý Vám môže predpísať kortikosteroidé lieky vo forme roztoku, mlieka, u ťažkých foriem aj krému prípadne masti, ktoré sa aplikujú do vlasatej časti hlavy. Kortikosteroidy pôsobia na zápal veľmi efektívne a aj rýchlejšie ako iné lieky, výraznym rizikom je však ich dlhodobé používanie, kedy vyvolávajú celý rad nežiadúcich účinkov. Preto je ich používanie časovo obmedzené a po potlačení zápalového procesu sa pokračuje v liečbe s antimykotickými  a keratolytickými šampónmi a prípravkami. Nevýhodou kortikosteroidných prípravkov je aj ich krátkodobý účinok a častejší výskyt návratu ochorenia, kedže neredukujú patogénnu mikroflóru – kvasinku rodu Malassezia, ktorá sa považuje za vyvolávajúci faktor ochorenia.

NIZORAL šampón

  1. – obsahuje liečivo ketokonazol, ktoré sa používa na liečbu aj prevenciu infekcií kože spôsobených plesňami (kvasinkami, hubami), vrátane kvasinky Malassezia, ktorá sa spolupodieľa na rozvoji seboroickej dermatitídy
  2. – pri liečbe seboroickej dermatitídy sa aplikuje 2x týždenne počas 2-4 týždňov, v prevencii postačuje používať raz za týždeň alebo raz za dva týždne
  3. – vlasy sa umyjú ako bežným šampónom; nechá sa 5 minút pôsobiť a opláchne sa vodou

STIEPROX šampón

  1. – obsahuje liečivo ciklopiroxolamín, ktoré je účinné proti kvasinke Malassezia, ktorá vyvoláva šupinatosť a seboroickú dermatitídu, pôsobí aj proti niektorým baktériám
  2. – šampón sa používa 2-3x týždenne počas 4 týždňov, nanesie sa na navlhčené vlasy, nechá sa pôsobiť 5 minút a zmyje sa vodou a postup sa ešte raz zopakuje

SKIN-CAP šampón

  1. – veľmi obľúbený šampón proti zvýšenej tvorbe lupín, ktorý mierni dráždenie pri psoriáze (lupienke) a seboroickej dermatitíde a zároveň chráni pokožku pred baktériami a plesňami
  2. – používa sa 2-3x týždenne po dobu 2-4 týždňov

DUCRAY KERTYOL P.S.O. šampón

  1. – šampón obsahuje síru a kyselinu salicylovú, ktoré redukujú šupinatenie a kertyol, ktorý upokojuje začervenanie a svrbenie
  2. – šampón sa doporučuje používať 2x týždenne po dobu 6 týždňov

 

Seboroická dermatitída mimo vlasatej časti hlavy

Okrem vlasov môže SD postihovať aj iné časti tela, najčastejšie ide o trup a tvár – obočie, oblasť pod nosom, za úšnými lalokmi…V liečbe sa používajú krémy a mlieka prevažne s antimykotickými (protiplesňovým) a keratolytickými (odstraňujúce šupiny) liečivami, ktoré sú väčšinou dostupné bez lekárskeho predpisu.

Antimykotické lieky majú veľmi dobrú účinnosť proti kvasinke Malassezia, nedráždia pokožku a sú veľmi dobre znášené. Aplikujú sa obvykle dvakrát denne (ráno a večer), kým neústupia príznaky, na zábránenie návrátu ochorenia (recidívy) sa odporúča pokračovať v liečbe ďaľšie 1-2 týždne. Patria sem lieky obsahujúce cyklopiroxolamin, ktorý má zároveň aj antibakteriálne účinky. Vo forme krému či roztoku je viazaný na lekársky predpis, o jeho liečbe rozhoduje lekár.

Z voľnopredajných liekov sa používa napr. MICETAL (flutrimazol), ktorý sa nachádza vo forme krému, gélu i roztoku. Liečivo terbinafin s výrazným protiplesňovým účinkom, ktorý nájdeme v lieku LAMISIL (krém, roztok) alebo v kréme TERBISTAD. Z ďaľších antimykotických liečiv sa používa clotrimazol (Canesten, Candibene, Imazol). 

Ako doplnková liečba sa používajú špeciálne dermokozmetické prípravky, ktoré znižujú produkciu kožného mazu a potláčajú nežiadúce mikrobiálne osídlenie (kvasinky). Slúžia k prevencii recidív ochorenia a tiež sú vhodné k prestriedaniu s kortikosteroidnou alebo antimykotickou liečbou, ktoré sa aplikujú väčšinou dočasne:

La Roche – Posay Pityval emulzia

  1. – emulzia špeciálne vyvinutá pre starostlivosť o podráždenú, zapálenú pokožku pri liečbe seboroickej dermatitídy
  2. – brzdí tvorbu šupín, reguluje tvorbu mazu

Bioderma Sensibio DS krém, Bioderma Sensibio DS moussant gél

  1. – prípravky na citlivú pokožku so začervenaním a šupinami, najčastejšie sa vyskytujúcimi na tvári (nos, obočie, čelo, brada)
  2. – krém sa používa na ukľudnenie pokožky, penivý gél na čistenie postihnutých oblastí

Pri výraznejšom erytéme (zápal a začervenanie kože) alebo keď iná liečba nepostačuje, môže lekár predpísať aj krátkodobú kortikosteroidnú liečbu (krém, mlieko). Pri liečbe  SD na tvári sa tieto lieky kvôli riziku nežiadúcich účinkov (najmä periorálna dermatitída) doporučujú len výnimočne. Pri rozsiahlejších a ťažších formách sa osvedčilo podávanie antimykotických systémových liekov na perorálne užívanie – tablety (napr. Nizoral tbl). Pri pridruženej bakteriálnej infekcii môže lekár naordinovať aj perorálnu antibiotickú liečbu. 

 Súvisiace články:

Zinok a biotín v liečbe SD

Čo je mliečna chrasta?

Laktoferín v liečbe akné

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

Aký šampón proti lupinám?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana