Rany a odreniny

Ako ošetriť popáleninu

Drobné popáleniny alebo spálenie od slnka občas postretnú každého z nás. Zásady prvej pomoci ako odstrániť zdroj tepla, príp. elektrického prúdu a chladiť postihnuté miesto pod tečúcou vodou a odstrániť šperky a textílie, každý pozná. Po poskytnutí prvej pomoci však zostáva bolestivá rana, ktorá sa musí zahojiť, našťastie však existuje niekoľko prípravkov, ktoré zamedzia vysychaniu, zmierňujú bolestivosť, zabraňujú vzniku infekcie a urýchľujú hojenie. Ak je popálenina väčšia ako dlaň, alebo sa jedná o vážnejšiu popáleninu 2. a 3. stupňa je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.

Aké sú typy popálenín?

Podľa typu a rozsahu popáleniny volíme aj jej ošetrenie, preto najprv treba zistiť, o akú popáleninu ide:

  • popálenina 1.stupňa je charakteristická neporušenou kožou, miesto popálenia je ružové, bolestivé, hojí sa však bez následkov do niekoľkých dní
  • popálenina 2. stupňa má pľuzgiere, ktoré časom praskajú, pod nimi je ružové podkožie, v závislosti od rozsahu poškodenia sa hoja niekoľko dní až niekoľko týždňov. Spravidla čím dlhšie sa hoja, tým je vyššie riziko vzniku jazvy alebo hypopigmentácie (zníženia množstva kožného farbiva)
  • popálenina 3. stupňa zasahuje do podkožia, môžu byť prítomné aj spálené zvyšky, u týchto typov je nevyhnutný zásah lekára, ktorý musí odstrániť odumreté tkanivo a previesť autotransplantáci

Čo použiť na popáleninu?

Drobné popáleniny 1. a 2. stupňa možno ošetriť aj doma. V závislosti od rozsahu, hĺbky a bolestivosti popáleniny môžeme zvoliť krém, tabletky, náplasti alebo ich kombináciu. Po poskytnutí prvej pomoci u popálenín 2. stupňa pľuzgier neprepichujeme.

Krémy, spreje a gély na popáleniny

Ak sa jedná o popáleninu 1. stupňa, po poskytnutí prvej pomoci (chladenie, odstránenie šperkov a očistenie rany pod tečúcou vodou) môžeme natrieť popáleninu Kalciovou masťou  alebo Infadolan masťou na urýchlenie hojenia, v prípade silnej bolestivosti môže pomôcť aj voľnopredajný kortikoidný krém Hydrocortison léčiva (nanášať len krátkodobo, v malom množstve a na čo najmenšie plochy). Na väčšie popáleniny prvého stupňa je vhodnejší pantenolový sprej alebo pena, ktoré sa nemusia rozotierať, aplikácia je teda menej bolestivá. Z prírodných prípravkov sú na ošetrenie popálenín 1.stupňa najvhodnejšie levanduľový alebo ľubovníkový olej.

Popáleniny 2. stupňa sú viac ohrozené vznikom infekcie, pretože dochádza k narušeniu vrchnej vrstvy pokožky. Pľuzgiere skôr alebo neskôr prasknú a obnaží sa podkožné tkanivo. U popálenín 2. stupňa je teda vhodné aplikovať prípravky s antimikrobiálnymi zložkami, ako Dermazin (obsahuje striebro) alebo Bionect Control Silverspray sprej (obsahuje kyselinu hyalurónovú a striebro).

Náplasti na popáleniny

Drobné popáleniny 1. a 2. stupňa nie je nutné prekrývať, ak sú však na miestach, ktoré sú namáhané alebo im hrozí znečistenie, môžu sa prekryť nepriľnavým krytím. Náplasti na popáleniny sú veľmi vyhľadávanou pomocou najmä u popálenín 2. stupňa, lebo urýchľujú hojenie, zmierňujú bolesť a zabraňujú kontaminácii rany.

Najpoužívanejšie náplasti na popáleniny sú hydrogélové náplasti na vlhké hojenie, ktoré urýchľuje proces epitelizácie (novej tvorby kože). Sú priehľadné, chladia, tlmia bolesť, urýchľujú hojenie, chránia popáleninu pred infekciou a dobre držia. Aplikujú sa na suchú, čistú, odmastenú popáleninu a vymieňajú sa až sa začnú sami odlepovať (v priemere po 5- 7 dňoch). Dajú sa kúpiť v rôznych veľkostiach, na bežné drobné popáleniny sú najpredávanejšie Cosmos alebo Urgo náplasti, vo väčších rozmeroch sú dostupné Hydrosorb náplasti.

Ak nemáte radi náplasti, nahradiť sa dajú sprejom Akutol Hydrogel, ktorý po nastriekaní na popáleninu vytvára hydrogélovú bariéru s rovnakými výhodami, aké poskytujú hydrogélové náplasti, navyše sa dá využiť v hojení aj ďalších typov rán ako rezné rany a odreniny, bércové vredy a pod.

Hydrogélové náplasti by sa nemali kombinovať s použitím krémov a mastí na popáleniny, pretože by sa odlepovali. V prípade použitia masti sa popáleniny nechávajú hojiť voľne, bez krytia alebo sa prekryjú obyčajným sterilným krytím (klasický rýchloobväz alebo obväz), ktoré by sa malo pravidelne vymieňať a pred nalepením nového krytia opäť potrieť krémom, aby sa krytie neprilepilo na popáleninu.

Ak u popáleniny hrozí infekcia, alebo popálenina začne hnisať, použiť sa môže neadhezívne krytie Inadine s 10% povidon jódu so širokým antimikrobiálnym spektrom.

Tabletky pri popáleninách

Jedinými účinnými liekmi v prípade popálenín sú analgetiká, teda lieky tlmiace bolesť. Užiť môžete ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Mig-400), diklofenak (Voltaren Rapid , Veral), paracetamol (Paralen, Panadol Novum ), naproxen (Nalgesin) alebo iné analgetikum.

Súvisiace články:

Liečba jaziev

Ako podporiť hojenie rán?

Ktorý prípravok nesmie chýbať vo vašej lekárničke?

Ako ošetriť spálenie od slnka

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana