Vitamíny a výživa v tehotenstve

Vitamíny a výživa v tehotenstve

Výživa matky v tehotenstve a výživa dojčaťa po narodení má významný vplyv nie len na zdravý rast a vývoj dieťaťa, ale aj na zdravie človeka v dospelosti. Stále viac sa dáva do súvisu vznik ochorenií ako je cukrovka, hypertenzia, alergie či obezita s kvalitou prenatálnej (obdobie tehotenstva) alebo postnatálnej (po pôrode) výživy plodu či dieťaťa. Preto netreba podceňovať zdravé a vyvážené stravovanie či výživové doplnky, ktoré doplnia živiny, ktoré sú počas tehotenstva či dojčenia potrebné vo zvýšenej miere.

Neustále pribúdajú nové poznatky o výžive tehotných a dojčiacich žien a tomuto trendu sa samozrejme prispôsobujú aj výrobcovia výživových doplnkov. Zatiaľ, čo v minulosti išlo predovšetkým o multivitamínové a minerálne preparáty, v poslednej dobe sa do popredia dostávajú najmä omega-3-nenasýtené kyseliny, hlavne kyselina DHA. Ďalej je súčasťou káždého výživového doplnku pre tehotné a dojčiace ženy ako aj ženy plánujúce tehotenstvo kyselina listová. O prítomnosti ostatných zložiek (vitamínov a minerálov) sa vedú momentálne diskusie. Na jednej strane sú výrobcovia, ktorí nepovažujú za dôležité dopĺňať pri vyváženej strave vitamíny a minerály. Na druhej strane sú výrobcovia, ktorí naopak takéto zloženie uprednostňujú, pretože zvýšené nároky tehotnej ženy na vitamíny bežná strava už nedokáže plnohodnotne pokryť.

Každopádne pri výbere výživového doplnku dbajte najmä na to, aby obsahoval kyselinu listovú a DHA kyseliny, pretože aj pri správnom stravovaní nie je ľahké zabezpečiť ich dostatočný príjem. Z ďaľších látok by sme mohli vyzdvihnúť vápnik a železo, na ktoré nároky prudko stúpajú hlavne v 3. trimestri a pri dojčení. Bábätko ich získava na úkor matky. A spomenúť treba aj selén a jód, ktorých je v stredoeurópskej strave všeobecne nedostatok.

Kyselina listová

Kyselina listová patrí medzi vitamíny skupiny B, konkrétne vitamín B9. Jej význam je tak zásadný, že sa odporúča jej zvýšený príjem počas tehotenstva, dojčenia a dokonca aj minimálne tri mesiace pred plánovaným otehotnením. Viaceré veľké štúdie potvrdili, že podávaním kyseliny listovej ženám už mesiac pred oplodnením a počas prvých troch mesiacov tehotenstva sa znížil výskyt defektov neurálnej rúry – vrodené chyby centrálneho nervového systému (až o 72%), štrukturálnych chýb srdca (o 25-50%), nižší bol aj výskyt rázštepov pier a podnebia či defektov končatin. Výskumy tiež ukazujú, že užívanie kyseliny listovej pred plánovaným otehotnením znižuje riziko predčasného pôrodu.

Odborníci odporúčajú zvýšiť príjem kyseliny listovej v strave tehotných žien na dávku cca 600 mg denne, čo sa dá veľmi ťažko dosiahnúť len selektovaním stravy.

Vedeli ste, že:

Nedostatok kyseliny listovej môžu mať aj ženy a muži, ktorí jej prijmajú dostatok v strave či v doplnkoch výživy, avšak majú spomalený alebo nedostatočný metabolizmus tohto dôležitého vitamínu (mutácia v géne pre MTHFR – enzým potrebný na premenu kys.listovej na jej aktívnu formu). Odhaduje sa, že minimalne 40% populácie má kapacitu metabolickej premeny kyseliny listovej obmedzenú. Následkom tohto dochádza k zvýšenej hladine aminokyseliny homocystein, u ktorej sa predpokladá, že môže byť zodpovedná za vývojové chyby dieťaťa. Problematika škodlivého pôsobenia homocysteinu na plod u matiek neschopných metabolizovať kyselinu listovú je stále v štádiách výskumu. Nedostatok kyseliny listovej (alebo nadbytok homocysteínu) sa dáva do súvislosti aj s opakovanými spontánnymi potratmi či neschopnosťou otehotnieť. Z uvedeného vyplýva, že ak by ste náhodou patrili medzi ľudí s mutáciou MTHFR, je vhodné užívať kyselinu listovú vo forme L-metylfolátu (metafolin) alebo Quatrefolic, ktoré predstavujú aktívnu formu kyseliny listovej, ktorá po vstrebaní nevyžaduje metabolickú premenu ako bežná kyselina listová. Na našom trhu sa nachádza len málo výživových doplnkov, ktoré obsahujú aktívnu formu kyseliny listovej. Nájdeme ju napr. v doplnkoch Femibion alebo Active Folic GENERICA.

Homocysteín-nový ukazovateľ ochorení, nový pohľad na liečbu

Poznámka:  Niektoré krajiny (USA) pridávajú kyselinu listovú do múky (fortifikácia), čo viedlo v priebehu niekoľkých rokov k zníženiu výskytu neurologických porúch u novorodencov. Na čo zas odporcovia argumentujú tým, že celoplošná fortifikácia nemá zmysel, pretože vysoké dávky kyseliny listovej u osôb, ktoré nemajú jej nedostatok alebo zvýšenú potrebu (ako napr. v tehotenstve) môžu maskovať nedostatok vitamínu B12 (týka sa často straších ľudí a vegetariánov) či dokonca zvyšovať riziko rakoviny. Každopádne, kým sa odbornící dohodnú, zvýšte príjem kyseliny listovej aspoň pred počatím a prvý trimester tehotenstva.

Zdroje:

  1. 1. Czeizel AE: Periconceptional folic acid containing multivitamin supplementation European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductixe Biolog. 3, 78; 1998: 151–161.
  2. 2. Botto LD, Yang Q. 5,10-methylentetrahydrofolate reductase gene variants and congenital anomalies a HuGE review. Am J Epidemiol. 151, 2000: 862–877.
  3. 3. Boyles AL, Billups AV, Deak KL, Siegel DG, Mehltretter L, Slifer SH, Bassuk AG, Kessler JA, Reed MC, Nijhout HF, George TM, Enterline DS, Gilbert JR, Speer MC. NTD Collaborative Group Neural tube defects and folate pathway genes: family-based association tests of gene-gene and gene-environment interactions. Environ Health Perspect. 114, 2006: 1547–1552.
  4. 4. Van der Put NM, van Straaten HW, Trijbels FJ, Blom HJ. Folate, homocysteine and neural tubedefects: an overview. Exp Biol Med. 226, 2001: 243–70.

 

Železo

Železo je kov, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a je základnou stavebnou zložkou krvného farbiva-hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík. Málokrvnosť je u nás diagnostikovaná u 10-20% tehotných žien, ide skôr o ľahký stupeň anémie. Obvyklá strava nemusí vždy pokryť zvýšené požiadavky na železo počas gravidity, preto sa odporúča jeho príjem aj vo forme doplnkov výživy alebo liekov. Štúdie preverené na veľkých súboroch tehotných žien preukázali, že dopĺňanie železa počas tehotenstva vedie k zníženiu rizika vzniku malformácií v porovnaní s kontrolnou skupinou. Pozor však na vyššie dávky železa, ktoré môžu spôsobiť zápchu a tráviace ťažkosti. Doplnky alebo lieky obsahujúce železo sa odporúčajú len ženám s diagnostikovanou málokrvnosťou! Nie všetky výživové doplnky s obsahom železa sú rovnaké, líšia sa rôznou znášanlivosťou aj rôznou schopnosťou vstrebávania. Odporúča sa podávať železo s potravou alebo doplnkami výživy obsahujúcimi vitamín C, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie.

Vápnik

Vápnik alebo kalcium je dôležitý pre správne fungovanie svalov a nervov, pre zrážanie krvi a pre stavbu kostí a zubov. Je to minerál, ktorého potreba a spotreba počas tehotenstva narastá. Pre dobrú využiteľnosť vápnika sa odporúča i dostatočný príjem horčíka, najmä ak sú prítomne aj kŕče svalov.

Vedeli ste, že

Nedostatkom vápnika viac trpia vegetariáni, pretože vápnik z rastlinnej stravy sa vstrebáva horšie ako z potravín živočíšneho pôvodu.

Jód

Jód je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žlazy, ktoré sa výraznou mierou podieľajú na metabolizme. Jód patrí tiež k prvkom, ktorých zvyknú mať tehotné ženy nedostatok. Zvýšené nároky na spotrebu jódu sú hlavne od 12. týždňa tehotenstva, kedy štítna žlaza dieťaťa preberá funkciu a potrebuje jód na správnu produkciu hormónov štítnej žlazy. Aj počas dojčenia netreba zabúdať na dôležitosť jódu, pretože výrazný nedostatok jódu materským mliekom môže viesť k duševným a vývojovým poruchám dietata.

Poznámka:  Štúdia z roku 2001 zistila, že nedostatok jódu má za následok celkovú stratu 10 – 15 IQ bodov v rámci bežnej populácie a predstavuje najvýznamnejšiu príčinu poškodenia mozgu a retardácie. (Zdroj: Delange F. Iodine deficiency as a cause of brain damage. Postgrad Med J. 2001 Apr;77(906):217-20.)

 

Omega-3-nenasýteným kyselinám a ich vplyvu na priebeh tehotenstva a dieťa sa venujem v článku Nezabádajte na omega-3-kyseliny, o probiotikách sa viac dozviete v článku Probiotiká v tehotenstve a počas dojčenia.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana