Kašeľ v tehotenstve

Kašeľ v tehotenstve

kasel.jpg

Kašeľ je častým príznakom nachladnutia a infekcie dýchacích ciest. Ide o obranný reflex, ktorým sa telo snaží udržať si priechodné dýchacie cesty. Rozlišujeme kašel suchý, dráždivý, ktorý sa lieči antitusikami, ktoré znižujú dráždivosť dýchacieho centra alebo dýchacich ciest. Ďalej je to kašel vlhký, produktívny, hlienovitý, ktorý sa lieči mukolytikami alebo expektoranciami, ktoré uľahčujú odkašliavanie, rozkladajú a skvapalňujú hlieny a aktivujú očisťovacie funkcie dýchacích ciest. Podrobnejšie v sekcii Kašeľ.

U tehotných a dojčiacich žien je výber liekov proti kašlu obmedzený, nakoľo u väčšiny liečiv sa nerobilo klinické skúšanie a nie sú s nimi dostatočné skúsenosti. Za bezpečné sa považujú lieky homeopatické (Stodal, Drosera) alebo niektoré sirupy na rastlinnej báze (Mucoplant sirup), ktoré uvádzame nižšie.

Z ďalších voľnopredajných liekov sa z rady antitusických liečiv (suchý kašel) javí bezpečným  dextrometorfan (Robitussin antitussicum), ale kedže nie sú k dispozícií špecifické údaje o jeho užívaní v gravidite alebo prestupe liečiva do materského mlieka, je môžné ho užívať len na odporúčania lekára, ktorý by mal starostlivo zvážiť možné riziko. Z liečiv na vlhký kašel sa zdá byť bezpečný ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene), kde klinické pozorovania po 28. týždni tehotenstva nepodali žiadny dôkaz o škodlivom účinku na plod, ale napriek tomu tieto údaje nie sú postačujúce a potrebná je konzultácia s lekárom.

Bezpečne môžete užívate nasledovné lieky

MUCOPLANT Skorocelový sirup, Dr. Muller Skorocelový sirup

 1. – rastlinný sirup, ktorý obsahuje extrakt zo skorocelu
 2. – bezpečný pre tehotné aj dojčiace ženy
 3. – vhodný je na akútny zápal dýchacieho traktu sprevádzaný kašľom

STODAL sirup

 1. – homeopatický sirup na oba druhy kašľa – tlmí suchý kašel, rozpúšťa hlieny a podporuje vykašliavanie hlienov pri vlhkom kašli
 2. – liek sa obvykle užíva v dávke 1 polievková lyžica 3-5x denne u dospelých  

DROSERA COMPOSE kvapky

 1. – homeopatické kvapky určené na dráždivý dusivý kašel, nočný kašel
 2. – užíva sa 10 kvapiek 3xdenne

 

                   …čitať viac o ochoreniach dýchacích ciest v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

13 Responses

 1. dobry den som v tretom mesiaci tehotenstva a mam taky problem ale lieky mozem pouzit od kasla?

  1. Dobrý deň Zuzana, tak ako sa píše v článku, bezpečne môžete užívať Mucoplant sirup, ktorý obsahuje skorocel – pomáha pri vykašliavaní a má aj mierne antitusické vlastnosti (proti dráždeniu na kašeľ), prípadne homeopatický sirup Stodal. Pekný deň!

 2. Dobry den.ja som v prvych tyzdnoch tehotenstva. Chora som tri tyzdne brala som antibiotika zinat. A hedelix sirup no nezabralo. Tazko sa mi dycha a mam strasny drazdivy kasel hlavne v noci. Viete mi nieco odporucit? Uz som zufala.

  1. Dobrý deň Lucia, keď liečba nezabarala treba problém riešiť opäť u lekára, obzvlášť v tehotenstve. Môžete vyskúšať napr. Skorocelový sirup Dr. Theiss, vitamín c – dávať si častejšie a v malých dávkach, zázvorový čaj (najlepšie nastrúhať čerstvý) s kvalitným medom, oddychovať. Skoré uzdravenie želám!

 3. Dobry den. som 13t. 3dni. Mam tri dni suchy drazdivy kasel .Skusam stodal. takisto vsetky babske veci: skorocelovy caj, med, citron, imunoglukany, zazvor, majorankovy caj, cibulovy siruo, zabal z bravcovej masti a furt ma drhne. vseobecna povedala ze mi nic nemoze predpisat okrem celaskonu.nemozem v noci spat. uz ma ten kasel vysiluje a stale je neproduktivny. ine priznaky nemam.mam si kuoit mucoplant a dufat v zazrak? lekarnici mi radili aj acc alebo solmucol ale mam z toho strach… kedy je kasel nebezpecny pre plod? teplotu ani ine priznaky nemam

 4. Dobrý deň som v 7 mesiaci tehotenstva a mám suchý kašeľ chcela by som vedieť aký sirup je najvhodnejší už som vyskúšala skorocelovy sirup a nepomohol mu stále sa my vracia kašeľ. Kašlem približne od začiatku tehotenstva potom v 2 trimestri to prešlo a teraz sa to vratilo. Čo by som mala používať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *