Zachrípnutie

Strata hlasu, zachrípnutie – ako si s nimi poradiť?

strata_hlasu_liecba.jpg

Zachrípnutie a stratu hlasu má najčastejšie na svedomí zápal hlasiviek pri laryngitíde (zápal hrtanu). Priamou príčinou laryngitídy býva takmer vždy vírusová infekcia horných dýchacích ciest, zvykne byť doprevádzaná aj inými príznakmi ochorenia ako nádcha, kašeľ, zvýšená teplota či škriabanie v hrdle. Akútny zápal hrtana vzniká aj ako následok preťaženia hlasiviek, obvykle nasledujúci deň po nadmernej hlasovej námahe (dlhé hlasité rozprávanie, spievanie, krik; typické pre povolania spevák, herec, učiteľ). Opuch hlasiviek môže spôsobiť aj alergia, fajčenie alebo môže vzniknúť ako komplikácia zápalu priedušiek a pľúc. V týchto prípadoch ide najčastejšie o krátkodobú poruchu hlasu, ktorá po 2-4 dňoch odoznie. Ak však zachrípnutie alebo iná porucha hlasu pretrváva dlhšiu dobu, nevyhnutná je návšteva ORL lekára, kedže môže signalizovať aj iné ochorenia, kde je nevyhnutný lekársky zásah (reflux žalúdočnej kyseliny –GERD, cysty, polypy, problémy so štítnou žlazou, neurologické ochorenie, rakovina hrtana).

Ako si poradiť s hlasivkami v domácom prostredí?

Najdôležitejšie opatrenie, ktorým uľavíme chorým hlasivkám je hlasový kľud, to znamená nerozprávať, nespievať, nekričať, určite nešepkať (šepkaním sa hlasivky namáhajú ešte viac).

Ďalší veľmi účinný krok je inhalácia a zvlhčovanie vzduchu. Na inhalovanie je vhodná napr. liečivá voda Vincentka, vzduch zvlhčíme zvlhčovačom alebo navlhčíme a porozkladáme uteráky. Ako podporná liečba pri zapálených hlasivkách môže veľmi pomôcť inhalácia roztoku s kyselinou hyalurónovou YABRO. Potrebujete si k nemu kúpiť aj zariadenie na inhalovanie, obľúbený je najmä u ľudí, ktorí sa živia rozprávaním alebo spevom, čím zaťažujú svoje hlasivky opakovane ale aj pri iných ochoreniach dýchacieho systému (zápaly priedušiek, astma, pooperačné stavy atď.)

Pijeme len vlažné nebublinkové nápoje (nie horúce ani studené) napr. čaje z materiny dúšky alebo bazy, vincentku (rozpúšťa hlieny, podporuje obranyschopnosť sliznice, uľahčuje vykašliavanie).

Liečbu podporíme aj zábalmi – studený olejový obklad alebo tzv. Priessnitzov obklad – šatka namočená do studenej vody sa obviaže okolo krku, na ňu sa priloží nepremokavá vrstva (igelit) a nakoniec sa priloží suchá vrstva (látka). Dochádza k zlepšeniu prekrvenia v mieste pôsobenia a k urýchleniu hojenia. Ponecháme 2-3 hodiny, postup možno opakovať viackrát denne.

Ukludniť hlasivky pomáha aj kalciový sirup alebo kalciové injekcie u lekára.

Liečbu je vhodné podporiť cmúľaním pastiliek, ktoré chránia a pomáhajú zvlhčovať a regenerovať sliznicu, napr. Voice-angin, Panthenolové pastilky, zlaté pastilky, Vincentka pastilky, Homeovox (homeopatia). Niekdy sa na zmiernenie opuchu sliznice ordinujú aj protialergické liečivá.

Z domácich receptov sa odporúča kvalitný med a cibuľové obklady.

Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia a alkoholu.

Niekedy ochorenie skomplikuje baktérialna infekcia, vtedy sú nutné antibiotiká. Ak ochorenie sprevádzajú aj iné ťažkosi (nádcha, kašeľ, horúčka), liečime aj tie, ak sa zbavíme príčiny ochorenia, zbavíme sa aj ťažkostí s hlasivkami.

Súvisiace články:

Liečba boľavého hrdla

Liečivé vody v lekárni

Lieky na suchý, dráždivý kašeľ

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

Liečba akútnej nádchy

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

 

22 Responses

 1. Vážená a ctená pani doktorka, ozýva sa Vám pedagóg, ktorý 43 rokov používal svoj hlas v triedach. Hlasivky mám dosť poznačené a teraz som pripútaný na lôžko a hlas som stratil Používam inhalátor SILVER _CREST a v ňom používam vodu Vincentku. Prosím Vás pani doktorka, kedy je tá inhalácia najvhodnešia, či každý deň a kedy a či aj viackrát za deň, ako dlho inhalovať ako dýchať ?
  Srdečne Vás pozdravuje vopred vďačný Mgr. Eugen Toman !

  1. Dobrý deň pán Toman, na preventívne účely môžete inhalovať každý deň 1xdenne 10-15 minút, najlepšie večer pred spaním, kľudne dlhodobo, Vincentka je veľmi vhodná, prípadne občas prestriedať s roztokom Yabro. Pri výskyte nejakého respiračného ochorenia alebo zhoršenia stavu môžete zvýšiť frekvenciu na 2-3 inhalácie denne. V prípade zahlienenia sa doporučuje inhalácia mukolytika, napr. roztok Ambrobene a fyziologický roztok v pomere 1:1. Želám všetko dobré!

 2. Dobri večer pani dochtorka mam problem z hlasom užsom doužjvalainiekcie magneziove teple nahlasivki ešte sem tamhlassamistrati a mam ho zhrubnuti

 3. Dobri den chcem sa opytat ci moze unik azbestu poskodit hlasivky a stratu hlasu..

  1. Dobrý deň Miroslava, priamy vplyv na hlasivky pravdepodobne nemá. Čisto teoreticky, kedže vdychovanie azbestu môže byť príčinou rakoviny pľúc, ktorá sa zriedkavo môže prejaviť aj chrapotom alebo problémami s hlasivkami (napr. prerastanie nádoru do nervov riadiacich činnosť hlasiviek), vieme tam okrajovo nájsť súvis. Zachrípnutie alebo strata hlasu by nemala trvať dlhodobo, ak tomu tak je, treba navštíviť lekára. Pekný deň!

 4. Dobrý deň pani doktorka,.
  Mám rovnaký problém s hlsom..
  Môj hlas sa mení dňom. Ráno býva hrubý chrapľavý a z ničoho nič sa zmeni na tenko až tak ,ze ma takmer nepočuť pri rozprávaní.
  Do večera sa meni zas ba hrubo a chrapľavo. Netrúfam si spievať ale zakričať. Trvá to už veľmi dlho 10 rokov.
  Bola som u ORL lekára ktorí sa kamerov dostal cez nos do hrdla a vraj je všetko v poriadku. Žiadne polypy ani nič iné.
  Prosim Vás ak môžte poraďte mi nejaké účinné kvapky resp tabletky bylinky aby sa mi vrátil späť môj príjemný hlas.
  Vopred Vam pekne Ďakujem a prajem ničím nerušený dník

  1. Dobrý deň, zmeny hlasu, ktoré popisujete vznikajú najčastejšie pri ochoreniach hlasiviek, takže by ste mali ísť znova na dôkladné vyšetrenie, možno aj viacerým odborníkom (zmena hlasu sa môže zriedkavo objaviť aj ako nežiaduci účinok niektorých liekov-Grazax, Curacne, niektoré biologické lieky; objaviť sa môžu aj psychogénne alebo hormonálne podmienené poruchy hlasu a podobne http://www.orl-lfuk.sk/hlasove_funkcne_poruchy_u_dospelych.php). Žiadne bylinky a výživové doplnky neovplyvnia výšku, intenzitu či príjemnosť hlasu. Treba nájsť príčinu ťažkostí a tú liečiť alebo odstrániť. Želám skoré uzdravenie!

 5. Ospravedlňujem sa za preklepy hádam môj príspevok pochopíte.
  Pekný dnik.

 6. Dobrý deň. Keďže som mal pred jeden a pol rokom trinásť rokov môj hlas sa začal pochopoteľne a viditeľné meniť. Avšak sa pravdepodobne nemení správne, pretože hrdlo ma nepretržite bolí, rozpráva sa mi veľmi ťažko a môj hlas znie raz veľmi ticho, raz veľmi hlasno a ovláda sa mi ho veľmi ťažko. Nedokážem vôbec plynule a čisto rozprávať a čítať už vôbec nie. Keďže chodím ešte do školy potreboval by som aby sa môj hlas vyliečil. Preto by som potreboval nejaké rady ako začať. Ďakujem vopred.

  1. Ahoj Jakub, zmena hlasu v tvojom veku je prirodzená. Hrtan zreje, hlasivky sa predlžujú a mocnejú. Dlhšie rozprávanie môže byť pre teba ťažšie, môžeš aj rýchlo zachrípnuť, hlas sa ťažko ovláda, preskakuje – to všetko je v poriadku a neznačí žiadny problém. U niekoho trvá toto obdobie kratšie, u niekoho dlhšie, ale to asi všetko vieš. Kedže okrem zmien hlasu pociťuješ aj nepretržitú bolesť, určite by si mal o tom povedať rodičom a ísť pre istotu k lekárovi, nech sa pozrie, či je všetko v poriadku. Ak sa jedná len o mutovanie, tam sa liečba nepoužíva, proste musíš prečkať toto obdobie, určite prejde už čoskoro. Ak by si mal náhodou nejaký iný zdravotný problém, najskôr musí lekár zistiť o aké ochorenie ide a potom sa môže liečiť. Držím ti palce!

  1. Dobrý deň, zinok je pre imunitu veľmi dôležitý a jeho deficit sa prejavuje aj oslabenou imunitou. Z doterajších výskumov vyplýva, že doplnky zinku znižujú závažnosť aj trvanie prechladnutia, ak sa užívajú počas prvých 24 hodín od začatia príznakov. Užívanie zinku ako prevencie proti chrípke a nachladnutiu nebolo zatiaľ potvrdené. Takže pomôcť môže (najmä ak sa skombinuje s vitamínom C a D), ale overeným postupom by som to nenazvala. Viac o zinku si môžete prečítať v našom článku http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vitaminy-a-mineraly/kedy-zinok-pomaha-a-kedy-skodi/. Pekný deň želám!

 7. Dobry den pani doktorka moj manzel je asi 10tyzdnov po tracheostomii este sa mu stale nevratil hlas niekedy sa mu aj podari nieco povedat nahlas moze mat poskodene hlasivky? Alebo ako dlho trva kym sa mu hlas vrati naspät.Vopred dakujem za odpoved

  1. Dobrý deň, na to Vám bohužiaľ neviem odpovedať, treba sa spýtať ošetrujúceho lekára, ako máte postupovať, či absolvovať nejaké vyšetrenie, prípadne rehabilitácie, návšteva logopéda. Poškodenie hlasiviek alebo dočasná porucha hlasu patria medzi komplikácie, ktoré sa môžu po tracheostómii vyskytnúť. Držím palce!

 8. Dobrý deň, živím sa spievanim bol som chorý zhruba pred pol rokom od vtedy som stále veľmi zatahnuty po vystúpení, keď hrám,, ustúpi to trosku po troch štyroch dňoch cez víkend samozrejme to mam späť,,, môžte mi poradiť? Vďaka.

  1. Dobrý deň, hlasivky si najlepšie oddýchnu pri hlasovom kľude, čo vo Vašom prípade asi nebude možné. Môžete vyskúšať niektoré doplnkové opatrenia, ktoré sú vhodné pri veľmi namáhaných hlasivkách ako inhalácia roztokom Yabro alebo Vincentkou(10-15 minút denne, pri zhoršení stavu aj 2-3x denne, vzhľadom na Vašu profesuiu kľudne dlhodobo, potrebné je však kúpiť si aj inhalatór). Hlasivky trochu ukľudní aj kalciový sirup alebo cmúľanie pastiliek, ktoré zvlhčia sliznicu. Pekný deň!

 9. Dobry vecer ked rospravam stracaju samy hlasifky a tasko sami dycha stekami z nosa do hrtanu

 10. Dobry vecer stale mam zachripnutie uz 3 tyzdne aj rano aj vecer ale teras horsie mam stytnu slazu postihnutu a z nosa mi steka do hrtanu stale mam zapal dakujem za radu

 11. Dobrý deň pani doktorka,

  Chcela by som vas poprosit o radu, nakolko uz neviem co by som skusila/robila. Koncim 35tt, zhruba pred tyzdnom to zacalo kaslom a zvysenou teplotou. Navstivila som lekara dostala som sirup, kasel uz nie je taky intenzivny ako bol ale asi mi to prestupilo na hlasivky a mandle. Snazim sa naparovat slanou vodou, klokcem slanu vodu a usta si vyplachujem salviou. Hlien sa mi nedari vykaslat ked tal len male kusky. Mlieko s maslom a medom pijem tiez, nos si natieram vaporupom a pijem vela caju. Mozete mi prosim poradit nieco co by som mohla vyskusat? Zvlhcovac vzduchu pouzivam tiez a takmer cely den som ticho. Dakujem velmi pekne s pozdravom Ingrid

  1. Dobrý deň, vyskúšajte ešte kalciový sirup (ukľudní trochu hlasivky, aj kašeľ)-je bezpečný v tehotenstve a vitamín C – menšie dávky (100-250mg) viackrát denne na zvýšenie imunity, po liečbe vysadzovať vitamín C postupne,nie hneď naraz. Skoré uzdravenie želám!

 12. Dobrý deň, 13.12.2017 ma začalo bolieť hrdlo mala som takú nádchu, že som ju nemôhla nijak preliečiť, hovorí sa , že nádcha liečená aj neliečená trvá 7 dní. No u mňa trvala skoro dva týždne. Odvtedy som stale zahlienená z hrdla mi idú hlieny a taktiež som aj zachrípnutá .Všeobecný lekár mi dal antibiotiká dal mi spraviť výter z nosa aj kultiváciu hlienov Bolo to negatívne. Lokárka ORL mi dala tiež antibiotiká mala som týždeň hlasový pokoj, lekárka alergologička, pretože som alergická na orechy tak mi dala užívať omarit, ktorý už užívam druhý rok. Parila som sa nad vincentkou , kúpila som si rôzne kvapky a tiež aj tabletky na cmúľanie Som už z toho hotová. Ak môžte poraďte mi.
  Ďakujem.

 13. Dobrý den ,na ORL mi bol diagnostikovany zapal vo kajsieho zvukovodu, a stekanie hlienov v hrdle hlasivky,

  Aplikujem Uniflox kvapky do ucha a tiez mi bol predpisany Omarit tabl..raz denne.chcem sa opytat ci nesposobuju ospalost a unavu a ci ich mozem zacat brat..a kombinovat s Panadolom proti bolesti ucha.

  Dakujem.

Komentáre boli uzavreté.