Zachrípnutie

Strata hlasu, zachrípnutie – ako si s nimi poradiť?

strata_hlasu_liecba.jpg

Zachrípnutie a stratu hlasu má najčastejšie na svedomí zápal hlasiviek pri laryngitíde (zápal hrtanu). Priamou príčinou laryngitídy býva takmer vždy vírusová infekcia horných dýchacích ciest, zvykne byť doprevádzaná aj inými príznakmi ochorenia ako nádcha, kašeľ, zvýšená teplota či škriabanie v hrdle. Akútny zápal hrtana vzniká aj ako následok preťaženia hlasiviek, obvykle nasledujúci deň po nadmernej hlasovej námahe (dlhé hlasité rozprávanie, spievanie, krik; typické pre povolania spevák, herec, učiteľ). Opuch hlasiviek môže spôsobiť aj alergia, fajčenie alebo môže vzniknúť ako komplikácia zápalu priedušiek a pľúc. V týchto prípadoch ide najčastejšie o krátkodobú poruchu hlasu, ktorá po 2-4 dňoch odoznie. Ak však zachrípnutie alebo iná porucha hlasu pretrváva dlhšiu dobu, nevyhnutná je návšteva ORL lekára, kedže môže signalizovať aj iné ochorenia, kde je nevyhnutný lekársky zásah (reflux žalúdočnej kyseliny –GERD, cysty, polypy, problémy so štítnou žlazou, neurologické ochorenie, rakovina hrtana).

Ako si poradiť s hlasivkami v domácom prostredí?

Najdôležitejšie opatrenie, ktorým uľavíme chorým hlasivkám je hlasový kľud, to znamená nerozprávať, nespievať, nekričať, určite nešepkať (šepkaním sa hlasivky namáhajú ešte viac).

Ďalší veľmi účinný krok je inhalácia a zvlhčovanie vzduchu. Na inhalovanie je vhodná napr. liečivá voda Vincentka, vzduch zvlhčíme zvlhčovačom alebo navlhčíme a porozkladáme uteráky. Ako podporná liečba pri zapálených hlasivkách môže veľmi pomôcť inhalácia roztoku s kyselinou hyalurónovou YABRO. Potrebujete si k nemu kúpiť aj zariadenie na inhalovanie, obľúbený je najmä u ľudí, ktorí sa živia rozprávaním alebo spevom, čím zaťažujú svoje hlasivky opakovane ale aj pri iných ochoreniach dýchacieho systému (zápaly priedušiek, astma, pooperačné stavy atď.)

Pijeme len vlažné nebublinkové nápoje (nie horúce ani studené) napr. čaje z materiny dúšky alebo bazy, vincentku (rozpúšťa hlieny, podporuje obranyschopnosť sliznice, uľahčuje vykašliavanie).

Liečbu podporíme aj zábalmi – studený olejový obklad alebo tzv. Priessnitzov obklad – šatka namočená do studenej vody sa obviaže okolo krku, na ňu sa priloží nepremokavá vrstva (igelit) a nakoniec sa priloží suchá vrstva (látka). Dochádza k zlepšeniu prekrvenia v mieste pôsobenia a k urýchleniu hojenia. Ponecháme 2-3 hodiny, postup možno opakovať viackrát denne.

Ukludniť hlasivky pomáha aj kalciový sirup alebo kalciové injekcie u lekára.

Liečbu je vhodné podporiť cmúľaním pastiliek, ktoré chránia a pomáhajú zvlhčovať a regenerovať sliznicu, napr. Voice-angin, Panthenolové pastilky, zlaté pastilky, Vincentka pastilky, Homeovox (homeopatia). Niekdy sa na zmiernenie opuchu sliznice ordinujú aj protialergické liečivá.

Z domácich receptov sa odporúča kvalitný med a cibuľové obklady.

Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia a alkoholu.

Niekedy ochorenie skomplikuje baktérialna infekcia, vtedy sú nutné antibiotiká. Ak ochorenie sprevádzajú aj iné ťažkosi (nádcha, kašeľ, horúčka), liečime aj tie, ak sa zbavíme príčiny ochorenia, zbavíme sa aj ťažkostí s hlasivkami.

Súvisiace články:

Liečba boľavého hrdla

Liečivé vody v lekárni

Lieky na suchý, dráždivý kašeľ

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

Liečba akútnej nádchy

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

 

5 Responses

  1. Vážená a ctená pani doktorka, ozýva sa Vám pedagóg, ktorý 43 rokov používal svoj hlas v triedach. Hlasivky mám dosť poznačené a teraz som pripútaný na lôžko a hlas som stratil Používam inhalátor SILVER _CREST a v ňom používam vodu Vincentku. Prosím Vás pani doktorka, kedy je tá inhalácia najvhodnešia, či každý deň a kedy a či aj viackrát za deň, ako dlho inhalovať ako dýchať ?
    Srdečne Vás pozdravuje vopred vďačný Mgr. Eugen Toman !

    1. Dobrý deň pán Toman, na preventívne účely môžete inhalovať každý deň 1xdenne 10-15 minút, najlepšie večer pred spaním, kľudne dlhodobo, Vincentka je veľmi vhodná, prípadne občas prestriedať s roztokom Yabro. Pri výskyte nejakého respiračného ochorenia alebo zhoršenia stavu môžete zvýšiť frekvenciu na 2-3 inhalácie denne. V prípade zahlienenia sa doporučuje inhalácia mukolytika, napr. roztok Ambrobene a fyziologický roztok v pomere 1:1. Želám všetko dobré!

  2. Dobri večer pani dochtorka mam problem z hlasom užsom doužjvalainiekcie magneziove teple nahlasivki ešte sem tamhlassamistrati a mam ho zhrubnuti

  3. Dobri den chcem sa opytat ci moze unik azbestu poskodit hlasivky a stratu hlasu..

    1. Dobrý deň Miroslava, priamy vplyv na hlasivky pravdepodobne nemá. Čisto teoreticky, kedže vdychovanie azbestu môže byť príčinou rakoviny pľúc, ktorá sa zriedkavo môže prejaviť aj chrapotom alebo problémami s hlasivkami (napr. prerastanie nádoru do nervov riadiacich činnosť hlasiviek), vieme tam okrajovo nájsť súvis. Zachrípnutie alebo strata hlasu by nemala trvať dlhodobo, ak tomu tak je, treba navštíviť lekára. Pekný deň!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *