Nádcha

Olynth, Muconasal, Nasivin.. Striedanie vás neuchráni pred závislosťou!

Nezaspíte bez zázračného spreja do nosa, v lekárni vás už poznajú, lebo si chodíte kupovať kvapky alebo sprej do nosa každý týždeň a keď nemáte tú malú fľaštičku pri sebe cítite sa nesvoji? Zrejme patríte do „klubu závislých“.

Ako vzniká závislosť na nosných kvapkách

Väčšina ľudí pri prvých príznakoch nádchy siahne po klasických kvapkách alebo spreji proti nádche, čo je v poriadku, ak ide o bežné prechladnutie a nádcha do 7 dní odoznie. Ak sa však jedná o nádchu chronickú, vazomotorickú, alergickú a iné, majú pacienti tendenciu užívať kvapky dlhodobo a opakovane, a tu nastáva problém.

Ako príklad nesprávneho používania sa dá uviesť alergická nádcha, ktorú pacient lieči klasickými voľnopredajnými kvapkami určenými na infekčnú nádchu. Podávanie týchto kvapiek síce potlačí príznaky a nos krátkodobo spriechodní (látka obsiahnutá v týchto kvapkách zužuje cievky v nose, zabraňuje tak uvoľňovaniu sekrétu z nosa a znižuje jeho opuch), avšak ani po týždni ťažkosti nemiznú (nádcha je vyvolaná alergénom, ktorý je stále prítomný v prostredí). Pacient preto pokračuje v podávaní kvapiek a dostáva sa do bludného kruhu, kedy si cievy v nose „zvyknú“ na podávanie tejto látky a bez nej sa už nedokážu dostať do pôvodného „zúženého“ stavu. Takto vzniká závislosť na nosových kvapkách. Človek závislý na kvapkách do nosa má permanentne opuchnutú sliznicu a tým sťažené dýchanie, v noci sa budí. Potreba aplikácie nosových kvapiek alebo sprejov je veľmi častá a intervaly medzi jednotlivými aplikáciami sa skracujú. Pacient mal v tomto prípade zvoliť kvapky na alergiu, ktoré je možné po konzultácii s lekárom podávať aj dlhodobejšie, bez rizika vzniku závislosti.

Ako správne liečiť nádchu?

Základ je stanoviť správnu diagnózu. Nie vždy je pacient schopný to urobiť svojpomocne, preto ak ťažkosti do 7 dní neustupujú, naopak sa zhoršujú, neváhajte navštíviť lekára. Bežné nosové kvapky a spreje (Nasivin, Olynth, Otrivin, Vibrocil, Muconasal) nepoužívajte dlhšie ako týždeň, u detí dlhšie ako 5 dní! Veľa ľudí sa tiež domnieva, že striedaním rôznych druhov sprejov vzniku závislosti predídu, opak je však pravdou. Sliznica nosa nerozoznáva, či si striekate Muconasal alebo Olynth, všetky spreje majú podobnú účinnú látku a sliznica na všetky tieto účinné látky reaguje rovnako.

Bezpečným prostriedkom na uvoľnenie nosa je hypertonická morská voda (QUIXX, STERIMAR, PHYSIOMER – majú vyššiu koncentráciu minerálnych látok), zmierňuje opuch sliznice nosa a uľahčuje tak dýchanie. Samozrejme jej účinok nie je taký silný ako pri použití nosového spreja s účinnou látkou. Ak už sa nezaobídete bez použitia sprejov s účinnou látkou, vyberajte aspoň tie bez konzervačných látok. Vydržia síce kratšie, ale benzalkónium chlorid obsiahnutý vo vačšine nosových kvapiek dráždi nosovú sliznicu, potláča samočistiacu schopnosť nosa a spôsobuje ešte väčší opuch sliznice nosa (to sa naplno prejaví po odoznení účinku účinnej látky). Konzervačné látky neobsahuje napr. NASIVIN SOFT.

Liečba závislosti na nosných kvapkách

Dlhodobé a pravidelné podávanie nosových kvapiek alebo sprejov (viac ako 7-10 dní) so sympatomimetickým účinkom teda môže viesť k vzniku závislosti. Ochorenie sa zvykne nazývať “sanorinizmus”, odborne “rhinitis medicamentosa”. Závislosť sa prejavuje častou potrebou aplikácie nosových kvapiek, pacient sa budí aj v noci kvôli upchatému nosu, bez nosných kvapiek nie je schopný normálne dýchať. Dlhodobým používaním sa zároveň oslabuje samočistiaca schopnosť riasinkového epitelu, sliznica je náchylnejšia na infekcie, ktoré môžu postihnúť prínosové dutiny alebo uši, čuch sa postupne oslabuje. Môže dôjsť až k zmene stavby sliznice, čo sa v konečnom dôsledku musí riešiť chirurgicky. Závislosť na dekongestantoch preto netreba podceňovať.

Liečba závislosti na nosových kvapkách by mala prebiehať pod dohľadom otorinolaringológa. Lekár zhodnotí mieru poškodenia sliznice a rozhodne o ďalšom postupe. Základ je ale vždy rovnaký – vysadiť dekongescenčné spreje a kvapky.

V ľahších prípadoch pomôže použitie hypertonického roztoku morskej vody namiesto kvapiek a prekonanie niekoľkých dní až týždňov aj so sťaženým dýchaním, resp. postupné vysádzanie dekongestívnych kvapiek (napr. sa aplikuje striedavo len do jednej nosovej dierky, podávajú sa slabšie, detské spreje a podobne). Lekár môže naordinovať kortikoidný sprej, prípadne nasadiť antihistaminiká.

V ťažkých prípadoch, keď už je sliznica poškodená sa pristupuje k chirurgickej liečbe alebo laseru.

Výbornou doplnkovou liečbou v prípade odvykania od kvapiek je SINUPRET (tablety, kvapky) – bylinný liek na vnútorné užívanie, ktorý veľmi efektívne rozkladá hlieny. Nezabúdajte ani na zvlhčovanie citlivej sliznice morskou vodou.

…čítať viac o Nádche

Súvisiace články:

Čo vyvoláva nádchu?

Prírodná liečba nádchy

Suchá nosová sliznica, krvácanie z nosa

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana