Nádcha

Liečba alergickej nádchy

Liečba alergickej nádchy patrí do rúk lekára, kedže väčšinou je nutné na úplné zvládnutie alergických prejavov nasadiť aj systémové lieky (antihistaminiká). Viac v sekcii Liečba alergie.

Z voľnopredajných liekov na potlačenie prejavov alergickej nádchy sú dostupné tablety, nosné spreje a nosné kvapky. Z tabliet sa používajú antihistaminiká. Sú to lieky, ktoré blokujú uvoľňovanie histamínu, ktorý je zodpovedný za prejavy alergie. Bez receptu sa dajú kúpiť len 7-tabletové balenia,  účinnosť jednotlivých voľnopredajných druhov je približne rovnaká (u jednotlivcov sa môže trochu líšiť).  Pri výskyte sezónnych alergénov (pele tráv a stromov) je vhodné ich kombinovať spolu s lokálnou liečbou, teda nosným sprejom alebo kvapkami.

Tablety:

CLARITINE, ZODAC, ZYRTEC, LORATADIN RATIOPHARM, CETIRIZIN RATIOPHARM, FLONIDAN a iné

Z lokálnej liečby, teda kvapiek alebo sprejov sa používajú kortikoidy, antihistaminiká, kombinované prípravky (dekongestíva a antihistaminiká) alebo preventívne pôsobiace látky.

  1. – Antihistaminiká blokujú účinky histamínu, ich aplikácia vedie k pomerne rýchlemu odstráneniu alergických príznakov. Po konzultácií s lekárom sa môžu používať aj dlhodobo. Väčšina je viazaná na lekársky predpis.  Z voľnopredajných je zatiaľ dostupný len ALLERGODIL sprej 5 ml.
  1. – Kortikoidy majú výrazný protialergický a protizápalový účinok, znižujú prekrvenie nosovej sliznice a potláčajú tak nosovú sekréciu. Používajú sa na liečbu alergickej a vazomotorickej nádchy, nie na infekčnú nádchu (spôsobuju potlačenie imunitných reakcií a ich použitie by mohlo viesť k rozšíreniu infekcie). Nemali by sa bez konzultácie s lekárom používať dlhšie ako 10 dní, aj preto je väčšina taktiež viazaná na lekársky predpis. Voľnopredajný je len BECLOMET 50 µg sprej.
  1. – Kombinované prípravky obsahujú zväčša dve účinné látky – dekongestívum a antihistaminikum. Používajú sa pri alergickej, aj pri klasickej infekčnej nádche. Kvôli prítomnosti dekongestíva by nemali byť ale používané dlhšie ako týždeň. Voľnopredajné sú:
  2.  
  3. VIBROCIL (kvapky, sprej) – okrem dvoch účinných látok obsahuje aj levanduľovú silicu
  4.  
  5. SANORIN ANALERGIN (kvapky) – sú určené do nosa a do očí pri zápale spojiviek vyvolanom alergiou

 Preventívne pôsobiace nosové spreje fungujú na princípe vytvorenia mechanickej gélovej bariéry na sliznici nosa a zabraňujú tak kontaktu alergénu so sliznicou. Ich účinok trvá niekoľko hodín, sú preto vhodné ako prevencia vzniku alergickej nádchy pred prechádzkou v prírode (peľ) alebo pred upratovaním (prach, roztoče). Dajú sa kúpiť bez lekárskeho predpisu, ich použitie nie je časovo obmedzené a môžu sa aplikovať niekoľko krát za deň podľa potreby.

NOSALERGIN (prášok na inhaláciu)

ECTOIN (sprej a kvapky) –  kvapky do očí a sprej do nosa

Čítať viac o alergii

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana