Prostata

Ste muž po 50-tke? Pozor na zväčšenú prostatu!

Prostata je žlaza mužského pohlavného systému. Nachádza sa na začiatku močovej trubice, resp. pod močovým mechúrom. Prostata plní dve základné funkcie:

– ovplyvňuje prietok moču močovou rúrou (obklopuje močovú rúru a jej svaly ju môžu stláčať)

– prídavná pohlavná žľaza, v ktorej sa tvorí sekrét (súčasť ejakulátu), ktorý je dôležitý pre výživu a pohyb spermií – zaisťuje spermiám schopnosť prežiť v kyslom prostredí ženských pohlavných orgánov

Prostata je náchylná najmä na tri choroby: zápaly prostaty (prostatitída), zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) a rakovina prostaty. Prostatitída a nádorové ochorenie prostaty (najčastejšie karcinóm) a ich terapia patria výlučne do rúk lekárov. Zameriame sa len na najčastejší sa vyskytujúci problém – zväčšená prostata, ktorého doplnková, príp. preventívna liečba je dostupná v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu. Aj v tomto prípade je dôležité navštíviť urológa, obzvlásť ak ťažkosti pretrvávajú, a o samoliečbe lekára informovať.

Čo je benígna hyperplázia prostaty?

Zväčšená prostata alebo benígna hyperplázia prostaty (BHP) je jedným z najčastejších ochorení, ktoré postihuje mužskú populáciu. Trpí ňou v menšej či väčšej miere až 40% pädesiatnikov, 50% mužov od 50-60 rokov a až 60% mužov starších ako 60 rokov. Ochorenie sa prejavuje zväčšením prostaty, ktorá  tlačí na močovú rúru a spôsobuje tak ťažkosti s močením, ktoré môžu vyústiť až k obštrukcii (upchatiu) dolných močových ciest alebo aj do závažnejších komplikácií ako je zníženie funkcie obličiek alebo infekcia močových ciest. Preto je dôležité správne a včasné zahájenie liečby a v neposledním rade PREVENCIA v podobe pravidelných náštev u urológa.

Prečo vzniká BHP?

Príčina vzniku BHP nie je dokonale preskúmaná. Uplatňuje sa tu viacero faktorov. V popredí je najmä vek pacienta, resp. proces stárnutia, výživa pacienta (príjem cholesterolu), genetická predispozícia. Za faktory, ktoré zhoršujú priebeh BHP sa považuje aj vysoký krvný tlak (hypertenzia) alebo cukrovka. Za reguláciu rastu prostatickej žlazy je zodpovedný hormón tzv. dihydrotestosterón, ktorý sa tvorí z testosterónu účinkom enzýmu 5-alfa reduktáza.

Ako sa prejavuje BHP?

Zväčšená prostata je dlhodobé ochorenie a jej príznaky sa väčšinou vyvíjajú postupne. Ale ani to nemusí byť pravidlo. Existujú štúdie, ktoré ukázali, že u niektorých mužov s miernymi ťažkosťami nedochádza k zhoršovaniu ani pri neliečenej prostate.

Najčastejšie sa objavujú problémy s močením:

  1. – slabý prúd moču, ktorý može byť prerušovaný
  2. – pocit plného mechúra
  3. – časté nutkanie na močenie
  4. – oneskorený začiatok močenia
  5. – časté močenie cez deň aj v noci, ktoré môže byť sťažené
  6. – bolesť pri močení (pálivá)
  7. – krv v moči

Keď je prostata už v pokročilej fáze zväčšenia môže sa dostaviť aj inkontinencia (únik moču), čo spôsobuje preplnený močový mechúr, tu už ide o akútny stav, ktorý vyžaduje zásah lekára, aby nedošlo k pretrhnutiu mechúra či poškdeniu obličiek.

                                                         …čítať viac o zväčšenej prostate

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana