Bolesť pri menštruácii

Menštruačné bolesti – ako sa ich zbaviť?

Bolesť pri menštruácii, odborne dysmenorea, potrápi každý mesiac veľkú časť ženskej populácie. Pokiaľ nepríde k oplodneniu vajíčka, klesá produkcia ženských hormónov, zníži sa prívod krvi do sliznice maternice a dochádza k odlupovaniu vybudovanej výstielky pre embryo vo forme menštruačného krvácania. Za bolesť pri menštruácii je zodpovedná nadprodukcia prostaglandínov, ktorých úloha je vyvolať kontrakcie maternice, ktoré uľahčujú vypudenie uvoľňujúcej sa výstelky maternice. U žien so silnými menštruačnými kŕčmi boli zistené vyššie hladiny prostaglandínov v menstruačnej krvi.

Kŕče v podbrušku obvykle začínajú tesne pred menštruáciou a najintenzívnejšie sú v prvých dňoch krvácania. Medzi ďaľšie ťažkosti sprevádzajúce tento proces patria bolesť hlavy, krížov, nevoľnosť, zvracanie, zápcha či hnačka. Kŕče bývajú najsilnejšie najmä v mladosti, po pôrode a s pribúdajúcim vekom postupne ubúdajú. Intenzitu bolesti zhoršuje stres, úzkosť, fajčenie, alkohol a nedostatok fyzickej aktivity.

Kedy vyhľadať lekára?

– Ak sa bolestivé kŕče objavia u žien, ktoré ňou predtým netrpeli. Prvá bolestivá menštruácia by sa mala dostaviť najneskôr do dvoch rokov od nástupu prvej menštruácie, ak sa objaví neskôr môže sa jednať o tzv. sekundárnú dysmenoreu, kedy bolesť spôsobuje nejaké ochorenie (napr. endometrióza, zápal).

– Ak sa kŕče vyskytujú v inej fáze cyklu ako je menštruácia.

– Ak vám proti bolesti nezaberajú bežné voľnopredajné lieky proti bolesti.

Ako sa liečia menštruačné bolesti?

Cieľom liečby menštruačných kŕčov je potlačenie bolesti a zlepšenie tak kvality života pacientky. Prvá voľba bývajú lieky zo skupiny nesteroidných antiflogistik (NSA), ktoré dokážu tlmiť produkciu prostaglandínov a tak potláčať bolesť. Z voľnopredajných liekov sa používa ibuprofen (Nurofen, Ibalgin, Mig 400, Brufen), diklofenak (Voltaren, Veral) alebo naproxen (Nalgesin). Paracetamol (Panadol, Paralen)a kyselina acetylsalicylova (Aspirin, Acylpirin) sa zatiaľ javia ako menej účinné v potláčaní menštruačných bolestí v porovnani s NSA. Ak nie je útlm bolesti dostatočný môžu sa lieky proti bolesti kombinovať so spazmolytikami, ktoré uvoľňujú kŕče hladkého svalstva (teda aj maternice) ako Buscopan či No-spa. Ak voľne dostupné lieky nestačia, gynekológ vám môže predpísať silnejšie lieky proti bolesti. Niekedy je potrebné vyskúšať viac preparátov, kým si nájdete ten najvhodnejší pre vás. Netreba však zabúdať, že lieky, ktoré potláčajú bolesť prinášajú so sebou aj riziko nežiaducich účinkov. Lieky proti bolesti užívajte po jedle aby ste predchádzali žalúdočno-črevným ťažkostiam.

Poznámka: Ak trpíte nejakým srdcovocievnym ochorením, najmenej riskantné liečivo z vyššie spomenutých liekov je naproxen a najmenej vhodná alternatíva v tomto prípade je diklofenak.

Ďalší spôsob ako bojovať proti menštruačným kŕčom, najmä u pacientiek, ktoré nereagujú na liečbu analgetikami alebo ich nemôžu užívať (alergie, žalúdočné vredy..), je hormonálna antikoncepcia. Užívanie hormonálnej antikoncepcie zamedzuje ovulácii, potláča rast endometria a znižuje produkciu prostaglandínov a tak potláča kŕče. Aj keď je hormonálna antikoncepcia u mnohých žien skutočne efektívna v potláčaní kŕčov (až 90%), prináša so sebou mnohé riziká (viac v článku Riziká hormonálnej antikoncepcie). Nástup účinku liečby treba očakávať za 3-4 mesiace, aj keď nájdu sa aj výnimky, ktoré pociťujú výraznu úľavu už od prvého mesiaca.

Účinosť terapie v niektorých prípadoch zvyšuje aj jednoduchá psychoterapia (odstránenie každomesačného strachu z bolesti, stresu a podobne). Dokonca v minulosti, keď sa nepoznala presná príčina menštruačných bolestí, sa niektorí odborníci domnievali, že ide len o problém psychosomatický.

Z alternatívnej liečby treba určite spomenúť akupunktúru, ktorá v nejednej štúdii vykazovala v liečbe dysmenorei vynikajúce výsledky. Výhodou je absencia nežiaducich účinkov a bezpečnosť liečby, nevýhodou vyššia náročnosť na čas (potrebné sú pravidelné návštevy lekára-akupunkturistu).

Ako si ešte pomôcť?

Niektorým ženám prináša úľavu aj aplikácia tepla alebo hrejivé náplaste. Z doplnkovej liečby určite spomeniem vňat alchemilky žltozelenej, veľmi úžitočnej bylinky užívanej pri ženských ťažkostiach. Alchemilku môžete piť ako čaj alebo si pripraviť tinktúru (viď nižšie).

Vitamin B1 – tiamín

– jedna väčšia štúdia zistila, že užívaníe 100mg tiamínu denne po dobu 3 mesiacov znižuje menštruačné kŕče, liečba je bez vedľajších účinkov, cenovo dostupná, vyžadajú sa však rozsiahlejšie výskumy, ktoré by túto skutočnosť potvrdili

Magnézium

– menšie štúdie demonštrovali mierny útlm bolesti pri užívaní horčíka oproti placebu, optimálne dávkovanie nie je známe, dôležité je vybrať si kvalitné magnézium, najlepšie aj v kombinácii s pyridoxínom…viac v článku Ako si správne vybrať horčík?

Vitamín E

– štúdia z roku 2005, ktorej sa zúčastnilo 200 žien potvrdila úľavu od menštruačných kŕčov pri užívani vitamínu E v dávke 200IU 2x denne oproti placebu

Rybí olej

– aj užívanie rybieho oleja znížilo intenzitu menštruačných bolestí  v niekoľkých štúdiách, aj keď potrebné sú ešte ďaľšie výskumy

Príprava alchemilkovej tinktúry, 1:5, 25%

Pri príprave tinktúry sa riadime pomerom, ktorý udáva hmotnosť byliny k objemu rozpúšťadla (alkoholu), ktorým máme zaliať rastlinu, ako aj percento alkoholu, konkrétne:

Alchemilková tinktúra, 1:5, 25%   to znamená, že k jednému dielu byliny pridáme 5 dielov 25% alkoholu.

Potrebujete na ňu 200g vňate alchemiky (dá sa kúpiť v lekárni), ktorú zalejete 1 litrom 25% alkoholu, dostaneme tak pomer 1:5 (k jednému dielu rastliny sme dali 5 dielov roztoku). 1 liter 25% alkoholu pripravíte zmiešanim napr. 630 ml cca 40% vodky (samozrejme neochutenej) s 370 ml vody. Pri niektorých rastlinách je vhodnejšie alkohol nezrieďovať. Použiť môžte aj 60% ethanol (spiritus dilutus) z lekárne. (Na prípravu 1 litra 25% alkoholu zmiešate približne 400 ml 60% etanolu so 600 ml vody). Nádobu pretrepte a premiešajte, nechajte ju stáť pri izbovej teplote na tmavom mieste 10-14 dní. Po tejto dobe zmes preceďte cez gázu do nádoby, v ktorej ju budete skladovať. Užívajte 3xdenne 10-15 kvapiek.

Súvisiace články:

Zistite svoj typ PMS a nájdite najvhodnejšiu liečbu.

Čo znižuje spolahlivosť antikoncepcie

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií

Liečba zápalu močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana