Bolesť kĺbov pri artritíde

Liečba artritídy pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Pre úspešnú terapiu reumatoidnej artritídy je dôležitá včasná diagnóza ochorenia, aby sa liečba mohla zahájiť skôr ako zápal poškodí kĺb. Väčšinou ide o liečbu kombinovanú, t.z. že lekár Vám predpíše viac liekov, ktoré rôznymi mechanizmami potláčajú bolesť, zápal alebo spomaľujú priebeh ochorenia.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSA)

NSA sa predpisujú takmer všetkým pacientom s artritídou, väčšinou ako jeden z prvých liekov pri zahájaní liečby a tiež neskôr v priebehu choroby, pokiaľ pretrváva bolesť. Zmierňujú bolesť, čím výrazne zlepšujú kvalitu života pacientov, avšak neovplyvňujú priebeh ani aktivitu ochorenia. Nevýhodou je, že po dlhodobom užívaní  môžu vyvolať celý rad nežiadúcich účinkov, najčastajšie ide o žalúdočné ťažkosti ako vznik vredov a s tým s spojené komplikácie. NSA by nemali byť jediným liekom RA a snaha lekárov by mala smerovať k zníženiu ich spotreby, práve kvôli spomínaným nežiadúcim účinkom. Z liekov viazaných na lekársky predpis sem zaraďujeme napr. aceklofenak (aflamil), diklofenak– 50mg, 75mg, 100mg (almiral, veral, flector), naproxen (napsyn) a iné. Patria sem aj lieky, ktoré majú nižší negatívny účinok na tráviaci trakt, o ich výbere rozhoduje lekár. Viac v článku Liečba artrózy

Glukokortikoidy

Podávanie glukokortikoidov je najúčinejšia protizápalová liečba. Ich dlhodobá aplikácia je však spojená s množstvom nežiadúcich účinkov (osteoporóza, vysoký krvný tlak, prírastok na hmotnosti, zadržiavanie tekutín, zvýšená hladina cukru v krvi, kožné problémy, ateroskleróza..). Používajú sa zvyčajne ohraničenú dobu ako súčasť kombinovanej liečby s inými liekmi na liečbu RA, len veľmi výnimočne ako jediná terapia. V reumatológii sa však používajú často a v mnohých prípadoch sú nevyhnutné. Patria sem krátkodobo pôsobiace kortikoidy (24-36h) ako prednizon (Prednison), metylprednizolón (Depo-Medrol) a dlhodobo pôsobiace kortikoidy (viac ako 48 h) ako dexametazon (Dexamed) či betametazón (Diprophos).

Lieky modifikujúce chorobu – DMARDs

Lieky modifikujúce chorobu by mali byť podávané každému pacientovi s aktívnou RA, pretože dokážu potláčať zápalovú aktivitu, väčšina dokáže spomaliť postup choroby a predchádzať poruchám kĺbových funkcií. Zatiaľ čo účinky NSA a glukokortikoidov sa rozvýjajú bezprostredne po podaní, tieto lieky sa musia používať týždne až mesiace, kým sa dostavia požadované účinky. DMARDs sa podávajú dlhodobo, niekedy aj doživotne. Odborné znalosti a skúsenoti reumatológa sú pri výbere týchto liekov základom ďaľšej úspešnej liečby pacienta. Pri artritíde s nižšou aktivitou sa zvykne podávať ako prvý hydrochlórochin (Plaquenil) alebo sulfasalazín. Pri vyššej aktivite ochorenia sa ordinuje methotrexát. Z ďaľších liečiv sa aplikujú napr. soli zlata (Tauredon), penicilamín (Metalcaptase), azatioprin (Imuran) či cyklosporín (Equoral, Sandimun Neoral). V prípade ťažkej RA s vysokou aktivitou je možná aj kombinácia viacerých DMARDs liekov, najčastejšie v kombinácií s metotrexátom.

Biologická liečba

Biologická liečba patrí k najnovším spôsobom terapie nie len reumatoidnej artritídy. Významne zlepšila prognózu a vyhliadky pacientov s ťažkou formou RA a pacientov, u ktorých nebola úspešná vyššie opísaná liečba. Biologické lieky ovplyvňujú špecifické bielkoviny (cytokíny), ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu, čím tento zápal ktorý sprevádza artritídu potláčajú. Okrem toho zastavujú poškodzovanie kĺbov a navodzujú remisiu choroby (vymiznutie zápalových symptómov ochorenia). Zástupcami biologických liekov je adalimubab (Humira), etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade) a iné. Liečba týmito liekmi je najúčinejšia v kombinácii s metotrexátom (DMARDs liek), čo potvrdili aj nedávne štúdie. Zavedenie biologických liekov do terapie spôsobilo zásadný prelom v liečbe zápalových reumatických chorôb, negatívom  zostáva len veľká finančná náročnosť terapie.

Lokálna liečba

FASTUM gél, KETONAL gél/krém, KETOSPREJ

Prípravky obsahujú liečivo ketoprofen, ktoré sa používa na miestnu liečbu bolestivých ochorení kĺbov a svalov reumatického alebo traumatického pôvodu: pomliaždeniny, vyvrtnutia, natiahnutia svalov, stuhnutie šije, bolesti bedrových svalov. Ošetrené miesto sa nemá vystavovať priamemu slnečnému žiareniu ani pôsobeniu solária (dokonca až 10 dní po ukončení liečby), kedže ketoprofén je vysoko fotosenzitívny- hrozí riziko, že pri vystavení kože natretej tymito liekmi sa vám koža zápali a dôjde k typickým príznakom dermatitídy. Lieky sú určené pre dospelých a deti od 12 rokov.

Kĺbová výživa

Kĺbová výživa viazaná na lekársky predpis je plne hradená pacientom. Podobne ako pri voľnopredajných prípravkoch aj tu je dôležité pravidelné 2-3 mesačné užívanie, s tým že účinok sa prejaví v priebehu niekoľkých týždňov.

ARTRODAR  50mg x 30 cps

  1. – Obsahuje liečivo diacerein, ktorý brzdí produkciu aj aktivitu látok (IL-1β), ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu a rozpade kĺbovej chrupavky, čím zlepšuje príznaky artrózy ako bolesť či obmedzená pohyblivosť
  2. – Kapsule sa užívajú vždy s jedlom obvykle 2x denne, pri zahájení užívania sa odporúča užívať jedna kapsula denne (asi 4 týždne), pretože na začiatku liečby môže liek spôsobiť zrýchlenú črevnú pasáž pacienta – môže preháňať; neskôr sa užíva 2x denne.
  3. – Artrodar neužívajte súčasne s preháňadlami a niektorými liekmi na liečbu zvýšenej žalúdočnej kyseliny (Maalox, Anacid)

PIASCLEDINE 300mg

  1. – Obsahuje sójový a avokádový olej, ktoré zvyšujú tvorbu kolagénu a podporujú proces opravy a výstavby kĺbovej chrupavky.
  2. – Užíva sa jedna kapsula denne s jedlom.

CONDROSULF tablety/granulát

– Condrosulf obsahuje 400mg alebo 800mg chondroitínsulfátu , viac v článku Kĺbová výživa

GLUCOMED tablety

– Glucomed obsahuje 625mg glukózamínu (glukózamín hydrochlorid), viac v článku Kĺbová výživa

                                                   …čítať viac o artritíde

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana