Alergické ochorenia

Liečba alergie pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Perorálne lieky (tablety, kapsule, sirupy, kvapky) 

Lieky prvej voľby pri alergii sú antihistaminiká. Sú to liečivá, ktoré blokujú uvoľnovanie histamínu, ktorý je zodpovedný za prejavy alergie. Antihistaminiká nevyliečia alergiu, ani jej príčinu, potláčajú však príznaky, ktoré alergia spôsobuje ako svrbenie, sčervenanie, pri nádche znižujú sekréciu a kýchanie, pri zápale spojiviek ich prekrvenie atď. Okrem toho majú aj protizápalový účinok na chronický alergický zápal, ktorý prebieha na slizniciach alergikov. Práve preto je dlhodobá liečba antihistaminikami dôležitá aj v čase, kedy alergik nemá ťažkosti. Antihistaminiká rozdeľujeme do troch generácií: 

– Staršie liečivá, ktoré pôsobia sedatívne-vyvolávajú ospalosť. Majú teda upokojujúci účinok a sú vhodné najmä tam, kde pacientovi znepríjemňuje život svrbenie. Treba pri nich zvýšiť opatrnosť, najmä pri šoférovaní alebo obsluhovaní nebezpečných strojov. Na trhu sú dostupné vo forme tabliet, kvapiek aj sirupov na vnútorné užívanie. Patrí sem dimetinden (Fenistil), bizulepín (Dithiaden), prometazín (Promethazin 5 Berlin Chemie)…

– Liečivá, ktoré sú menej sedatívne ako prvá generácia (menej uspávajú alebo len pri vyšších dávkach) a majú aj protizápalové účinky, aj nižší výskyt nežiaducich účinkov. Patrí sem cetirizín (Zodac, Zyrtec, Alerid, Cetirizín Sandoz) a  loratadín (Claritine, Flonidan, Loratadin Teva).

– Najnovšie liečivá, ktoré sú nesedatívne aj pri vysokých dávkach. Zachovali si pozitíva a odstránili nedostatky 2. generácie. Majú oveľa nižšie riziko vzniku liekových interakcií. Patrí sem levocetirizín (Xyzal, Cezara, Zenaro, Levocetirizin-Sandoz, Teva, RTP), desloratadín (Aerius), fexofenadín (Fixit, Ewofex, Telfast), rupatidín (Rupafin). 

Okrem liekov obsahujúcich len antihistaminiká Vám môže lekár predpísať aj lieky, v ktorých sa nachádza kombinácia antihistaminika (protialergické vlastnosti) a dekongestantu (zmierňuje prekrvenie nosovej sliznice-uvoľňuje upchatý nos). Sú vhodné na liečbu sezónnej alergickej nádchy (napr. senná nádcha) – neužívajú sa dlhodobo. Odstraňujú  kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie v nose, ako aj svrbenie očí sprevádzajúce pocit upchatého nosa. (Clarinase, Aerinaze). 

Medzi antialergiká zaraďujeme aj kromoglykát sodný (Nalcrom), ktorý brzdí uvoľnovanie látok, ktoré vyvolávajú alergické prejavy. Používa sa u potvrdenej potravinovej alergii. 

Pri veľmi závažných a ťažko zvládateľných akútnych i chronických alergiách sa používajú lieky s obsahom glukokortikoidov (Prednison). Sú to lieky, ktoré možu vyvolať vážne nežiaduce účinky, a ktorých podávanie vyžaduje zvýšenú opatrnosť. O ich nasadení vždy rozhoduje lekár. 

Nosné spreje proti alergii 

Na liečbu alergickej nádchy sa predpisujú spreje do nosa. Môžu to byť prípravky s obsahom antihistaminika (Allergodil, Livostin) alebo speje s obsahom kortikoidu (Nasofan, Flixonase, Beclomet, Avamys, Nasonex), ktoré prinášajú úľavu pri ťažkostiach ako je výtok, kýchanie a svrbenie nosa. Aplikujú sa obvykle 1-2 vstreky do každej nodovej dierky 1-2x denne. O dĺžke liečby rozhoduje lekár, môžu sa užívať sezónne aj dlhodobo.

Očné kvapky proti alergii 

Na liečbu alergického zápalu spojiviek sa používajú očné kvapky, ktoré vás zbavia pálenia, sčervenania, opuchu a slzenia očí (Livostin, Allergodil, Allergocrom, Antalerg, Opatanol, Zaditen, Spersallerg…). Obvykle sa dávkuje jedna kvapka do spojovkového vaku 2x denne v pravidelných intervaloch (najlepšie každých 12 hodín). Liečba by mala trvať až do vymiznutia príznakov. Pozor, doba použiteľnosti kvapiek po prvom otvorení je jeden mesiac!

Maste a krémy proti alergii 

Pri alergických ochoreniach kože (kontaktná dermatitída, atopický ekzém) Vám môže lekár predpísať krémy s obsahom kortikosteroidu, pri suchšej koži alebo dlhšou liečbou vysušenej koži zasa maste s obsahom kortikosteroidu (Beloderm, Advantan, Afloderm, Flucinar, Triamcinolon, Elocom...). Tieto prípravky veľmi efektívne tlmia zápal, zabraňujú svrbeniu kože, začervenaniu a páleniu. Nemôžu sa používať dlhodobo, ani sa nesmú aplikovať na veľké oblasti tela. U väčšiny liekov je maximálna dĺžka liečby 3 týždne (Advantan-do 12 týždňov), kvôli možným kožným zmenám ako je atrofia (stenšenie) kože, hypopigmentácia, strie, akneformné zmeny kože alebo môže dôjsť k absorpcii liečiva do krvi a systémovým nežiaducim účinkom. Viac v sekcii Liečba ekzému.

EpiPen, Jext – prvá pomoc 

Lieky obsahujú injekčný adrenalín, ktorý sa používa na naliehavú životohrozujúcu liečbu (prvú pomoc) anafylaktickej reakcie alebo prudkej alergickej reakcie, ktorá vzniká najmä po bodnutí hmyzu, požití liekov alebo potravín. Pôsobia priamo na srdcovocievny a dýchací systém tak, že znižuje možné smrteľné účinky anafylaxie rýchlym stiahnutím krvných ciev, uvoľnením svalov pľúc, a teda následným zlepšením dýchania, zmiernením opuchu a stimuláciou tepu. Injekcia sa aplikuje asi zo vzdialenosti 10 cm tak, že prudko zabodneme čierny koniec do vonkajšej strany stehna. Ihlu treba podržať na mieste 10 sekúnd. Po podaní injekcie je nevyhnutná návšteva lekára, ktorý zváži ďalší postup. 

Alergénová imunoterapia – hyposenzibilácia 

Veľmi efektívna moderná liečba, ktorá sa zaoberá samotnou príčinou alergie. Lekár musí poznať presne alergén (alergény), na ktoré je pacient alergický. Liečba prebieha mimo sezóny alergénov, hlavne v jeseni. Princíp liečby spočíva v tom, že pacientovi sa podáva samotný alergén v malých dávkach, ktoré sa postupne zvyšujú. Organizmus si na látku časom zvyká a neskôr na ňu reaguje zníženou vnímavosťou (tolerancia alergénu). Výsledkom takejto liečby môže byť úplne odstránenie príznakov alergie (napr. u Staloralu). Liečba je veľmi účinná najmä pri alergii na peľ a roztoče, dobré výsledky sa dosahujú aj pri alergii na jed hmyzu (osy, včely). Viac v článku Moderná liečba alergie. Patria sem: 

Staloral
  • vo forme kvapiek, užívajú sa podľa predpísanej schémy nalačno, nechajú sa 2 minúty pôsobť v ústach, potom sa prehltnú
  • pripravuje sa v špeciálnych laboratóriách v Paríži na základe konkretných alergenóv , na ktoré je pacient citlivý (preto si na liek niekedy počkáte aj mesiac)
  • liečba by sa mala užívať 3 až 5 rokov
  • liek nesmú užívať pacienti, ktorí berú lieky – betablokátory (na zníženie tlaku, ischemickú chorobu srdca)
Phostal
  • vo forme injekcií, aplikuje sa pod kožu
  • maximálna tolerovaná dávka sa podáva počas prvých 3 – 6 mesiacov každých 15 dní, potom raz mesačne
  • interval medzi 2 injekciami nemá presiahnuť 6 týždňov
  • dĺžka liečby 3 až 5 rokov
  • injekcie aplikuje alergológ, po každej injekcii musí pacient zostať 30 minút pod lekárskym dohľadom
Pollinex Rye
  • vo forme injekcií, aplikuje sa pod kožu
  • pri alergii na pele tráv
  • tri injekčné dávky so stúpajúcou koncentráciou predstavujú liečbu na rok, liečba musí byť ukončená pred začatím peľovej sezóny (prvá dávka najneskôr v polovici marca, 2. a 3. dávka sa aplikuje v 7 až 14 dennom intervale po predchádzajúcej
  • liečba by sa mala aplikovať tri za sebou idúce roky
Pollinex Tree
  • vo forme injekcií, aplikuje sa pod kožu
  • pri alergii na pele stromov
  • tri injekčné dávky so stúpajúcou koncentráciou predstavujú liečbu na rok, liečba musí byť ukončená pred začatím peľovej sezóny (prvá dávka najneskôr v polovici marca, 2. a 3. dávka sa aplikuje v 7 až 14 dennom intervale po predchádzajúcej
  • liečba by sa mala aplikovať tri za sebou idúce roky
Oralair
  • pri alergii na trávový peľ (lipnica lúčna, mätonoh trváci, reznačka laločnatá, timotejka lúčna, tomka voňavá)
  • vo forme tabliet, ktorá sa 1xdene nalačno (zvyčajne ráno) vkladá po jazyk, kým sa nerozpustí (asi 1 minúta) a prehltne sa
  • liečba sa začína približne 4 mesiace pre začatím sezóny trávových peľov a pokračuje počas celej sezóny
  • zatiaľ nie sú k dispozícii údaje o účinnosti liečby týmto liekom dlhšej ako jedna peľová sezóna
  • ak sa počas prvej sezóny trávových peľov nedosiahne významné zlepšenie symptómov, v tejto liečbe sa nemá pokračovať

K ďaľším liekom alergénovej imunoterapie patrí Pangramín, Alutard či Grazax.                                                                      

Súvisiace články:

Liečba alergie

Na čo všetko môžme byť alergickí?

Prečo vzniká alergia?

Moderná liečba alergie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana