Alergické ochorenia

Alergia na lieky

Alergiu na lieky je obťiažne odlíšiť od iných reakcií ako napr. nežiadúcich účinkov liekov, predávkovania alebo len jednoduchej neznášanlivosti.

Najčastejšie alergické reakcie vznikajú na antibiotiká (najmä penicilíny), lokálne anestetiká (najmä mesokain) a nesteroidné antiflogistiká – lieky používané na liečbu bolesti, zápalu a horúčky (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Acylpirin, Aspirin,Voltaren).

Liekovú alergiu môžu vyvolať aj samotné alergénové vakcíny na liečbu alergických ochorení, aj iné vakcíny.

Alergia môže vzniknúť aj na výživové doplnky voľne dostupné v lekárni (napr. echinacea), aj na pomocné obsahové látky liekov (želatína, farbivá).

Špecifická je fototoxická reakcia, ktorá vzniká po vonkajšom alebo vnútornom užití určitých liekov a zároveň vystaveniu kože slnečnému žiareniu. Dochádza ku kožným reakciám (výsevy, svrbenie, začervenanie) – priama vzájomná reakcia UV žiarenia a určitých látok. Fototoxicky sa najčastejšie prejavujú niektoré antibiotika (ciprofloxacin, ofloxacin, teracyklíny), ketoprofen (Fastum gel) či prírodné antidepresíva, ktoré obsahujú ľubovník (Deprim).

Alergia na lieky sa prejavuje hlavne kožnými reakciami ako sčervenanie, svrbenie, výsevy. Ďalej sa môžu vyskytnúť dýchacie ťažkosti ako alergická nádcha, astma; bolesti brucha, hnačka, zvracanie. Najzávažnejšou formou je anafylaktická reakcia.

Súvisiace články:

Alergici, pozor na skrížené alergie!

Liečba alergie

Na čo všetko môžme byť alergickí?

Omega-3-kyseliny proti alergii?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.